| MihaiG9192 a întrebat:

Am terminat liceul si acum vreau sa merg in domeniul it. Imi puteți spune care e diferenta dintre un curs si o facultate? Din cate am vazut eu, cursul se bazează doar pe materia in sine...as avea succes daca l-as face?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Un curs este un "adjuvant" studiilor necesare pentru angajare. Acolo se invata notiunile de baza pentru programare si operare cu programe pe calculator necesare unui domeniu de activitate: evidenta contabila, contabilitate, vanzari-cumparari, inclusiv in medicina de familie.
Pentru a fi incadrat pe un post in domeniu IT trebuie sa ai studii aprofundate in acest domeniu, lucru care se poate obtine doar urmand o facultate in domeniu.
Desigur ca sunt si posturi in acest domeniu care nu necesita studii superioare, dar macar un liceu de informatica tot este necesar.
S-au intamplat cazuri cand au fost angajate persoane care aveau cunostinte foarte bune in domeniu, chiar daca nu aveau studiile necesare, dar salarizarea nu mai este la nivelul IT-istilor.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice curs ai face, nu o să scrii in cv "studii superioare" și pe de altă parte, orice facultate ai face dacă nu înveți meserie, o faci (aproape) degeaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

+ ca fara facultate o sa plateasca impozit.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

In IT nu platesti impozit daca ai facultate.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

" Cosmin86: + ca fara facultate o sa plateasca impozit." asta ne făcea să ințelegem altceva

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Unde mai pui că e o chetie absolut provizorie:
https://www.zf.ro/......i-18760353

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Deocamdata scutirea e in vigoare (e inca din 2002). Eu lucrez din 2010 si nu am platit niciodata impozit (bine, am lucrat si la firme care indeplinesc conditiile necesare, gen Ixia, Adobe, etc.).

| MihaiG9192 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc frumos de raspuns!

| marinescub701 a răspuns:

La facultate faci mai multe cursuri, iar facultatea ajuta la angajare, adica majoritatea job-urilor cer studii superioare, desi daca esti priceputa la ceea ce faci, tot cred ca poti fi angajata