| N3verM1nd a întrebat:

Am trecut clasa a 9 a si ma gandesc la ce facultate ar trebui sa dau.
Poate o sa spuneti ca e cam devreme, dar eu vreau sa stiu de acum pentru ca vreau sa ma axez pe o materie anume de care am nevoie. Vreau sa fac ceva cu viata mea, nu sa stau aici in Romania sa muncesc pe 1000 lei.
Deci voi ce facultati credeti ca sunt cele mai bune in Romania dar si in strainatate? Ma refer profilul lor happy
Eu ma gandeam la psihologie, sau ceva cu Biologie pentru ca asta imi place

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place psihologia, dar am stat si m-am gandit ca mentalitatea romană nu este genu care si-ar da banii pe niste ședințe la psiholog pentru a-si rezolva problemele.

Așadar, daca ai o atracție pentru biologie, poti dezvolta o pasiune pentru medicina. Iar îmbinând cele doua domenii, poate ajungi un psihiatru

| N3verM1nd explică (pentru anonim_4396):

Da, asta ar fi mult mai bine dar e foarte mult de invatat. De fapt nu cred ca asta e problema pentru ca daca vrei sa faci ceva, o faci dar nu sunt genul ala de om, adica nu ma vad eu pe mine doctor din cauza ca mi-e mila, de injectii si de alte chestii. Nu pot suporta atunci cand stiu ca provoc durere altcuiva cel putin ca doctor happy mersi mult de sfat oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru N3verM1nd):

In a fi doctor nu inseamna sa faci injecții sau sa ii provoci dureri cuiva.

| adryang78 a răspuns:

În primul rând, este foarte important să te axezi pe un domeniu care te atrage. Degeaba mergi pe ideea de câștig, dacă nu faci ceva ce-ți place nu vei excela niciodată.
Proverb - "singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești e să faci ce-ți place". happy
Psihologie/psihiatrie pare o idee foarte bună, ai multe oportunități. Succes!

| sunmetal11 a răspuns:

Daca-ti place biologia, mergi pe biologie-cercetare, zic eu ca e de viitor...bafta!