| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Are cineva idee(dar sa nu răspundă doar de dragul de a răspunde) ce salariu are un ofițer de poliție judiciară**?

M-ar ajuta și mai mult daca ați putea preciza cu aproximație salariul unui debutant și apoi la cât poate ajunge.

Repet, polițist judiciar*

Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Ofiterii de politie judiciara primesc salariu in functie de gradatie, vechime, pozitie. Salariile brute (adica de aici se scad taxele) incep undeva de la 6000 lei si ajung pe la 10000 lei. Sefii de birou sau cei cu gradatii si vechime ajung sa aiba inspre 15000 lei. Dar poti lua in calcul si alte beneficii cum ar fi decontarea chiriei etc.

| NarcisIfrim a răspuns:

Politist judiciar cu vechime de pana la 3 ani, poate ajunge la 12.000 lei plus sporuri

| LaurAndreii a răspuns:

In strainatate nu stiu cat are dar are 20.000-30.000 de dolari sau mai mult in SUA.

| NeedHelp1 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri!
Chiar sunt uimit.
Eu am înțeles de pe anumite forumuri că ofițerii de la judiciar au un salariu destul de mic.
Începusem să cred că este mai mic decât al celorlalți ofițeri... de rutieră, osp etc.

Este, de fapt, unul chiar atrăgător!

| FuturePlayerFootball a răspuns:

Am prieteni de au terminat academia de politie sectia OSP si au prins la Judiciar, nu este cea mai stralucita ramura de la OSP. Salariul lor la inceput este de 4000 lei cu tot cu chirie si mancare. Ceea ce este frumos la Judiciar este ca muncesti la birou cate 8 ore de luni pana vineri, deci nu poti avea sporuri de risc deoarece ramai la birou, de asta este salariul mai mic fata de restul.

| NeedHelp1 explică (pentru FuturePlayerFootball):

Eu am descărcat de la ei un PDF care arată că un subcomisar de la juridic are spor de condiții de munca grele sau periculoase de 2000 de lei și încă un spor de solicitare neuropsihică tot de aprox 2000 de lei...
Cu totul salariul ar ajunge la 120 de milioane...