| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! As avea cateva intrebari legate de facultate. Am luat bacul in 2020 cu media finala sub 7 (dintr-o prostie) si acum vreau sa ma inscriu la facultatea de informatica. Din cate am vazut, se cere un examen de tip grila la matematica...

1. Daca nu imi iese media pentru admitere, e imposibil sa mai intru la facultate?
2. Exista alte variante sa intru la facultate chiar daca vine vorba de taxe?

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

1. Nu știu la ce te referi. La media minima pentru a intra la acea facultate sau ultima medie de admitere?
2. Toate facultățile de stat au locuri la buget și la taxa, iar daca nu se înscriu suficienti studenți și nu se ocupă locurile intri și tu, dar la taxa daca ai medie mică. Știi că toate facultățile au sa zicem ca exemplu 100 locuri la informatică din care 70 sunt la buget, iar 30 la taxă. Daca se înscriu 60 persoane toți intra la buget indiferent de medie, dar dacă se înscriu peste 100 unii rămân pe dinafară, iar 30 intră la taxă. Oricum, nu-i nicio tragedie dacă nu intri, poți depunde mai multe dosare la mai multe facultăți și vezi la care intri și la care nu, iar dacă ești admis la mai multe te retragi sau nu confirmi locul la celalate și cam asta este tot.

| MihaiG9192 a răspuns (pentru RobertMoon):

1.Din cate stiu, la examenul de tip grila trebuie sa am macar 5. Daca ar fi sa iau 4 si ar ramane 6 locuri...care ar fi sansele sa intru?

| MihaiG9192 a răspuns (pentru MihaiG9192):

Intreb de curios. Nu ca mi-am pus in plan sa iau 4 laughing)

| RobertMoon a răspuns (pentru MihaiG9192):

Daca facultatea a pus minim nota 5 la grila și iei mai puțin înseamnă că ai picat.