| Stefan1992m a întrebat:

as dori sa stiu ca sa intri ca agent de politie ce ar trebui sa faci? iti trebuie studii superioare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Agentul de politie are atributii conform domeniului si postului in care este incadrat, respectiv ordine publica, circulatie rutiera, etc. Ca studii are nevoie de liceu cu diploma de bacalaureat si apoi o scoala postliceala de agenti de politie. Studii superioare fac doar ofiterii de politie, respectiv Academia de Politie.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca agent faci o scoala postliceala. Pentru ofiteri trebuie academie (studii superioare).