| WizzArd3344 a întrebat:

Salut TPU! As dori un sfat si o informare legata de Facultatea de Mecanica, dupa examenul de Bacalaureat, daca intri in aceasta facultate, ce poti iesi la finalul celor 4 ani de studentie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama dupa specializarea pe care ti-o alegi in anul 3. Specializarile sunt mai multe si o sa iti dau doar cateva exemple:
- Autovehicule Rutiere
- Ingineria Transporturilor și a Traficului
- Mecatronică ( roboti )
- Mașini și sisteme hidraulice si pneumatice
- Mecanică Fină și Nanotehnologii
- Sisteme și Echipamente Termice.

Ce o sa iesi? Inginer cu o specializare din ce am enumerat eu.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Inginer în industria mecanică, presupun că posibilitățile sunt nenumărate dar dacă vrei să enumăr câteva... Inginer în fabrici, responsabil cu mentenanța mecanică, inginer de soft, în care proiectezi anumite piese, inginer șef, coordonezi activitatea șamd.