| ZeeK a întrebat:

Salut,TPU! As vrea si eu sa stiu cu ce medie trebuie sa termini facultatea de drept,si daca mai trebuie sa mai faci alte cursuri,in afara de facultate, ca sa ajungi judecator...Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea facultatii mai este o cale destul de lunga si destul de grea pana ajungi judecator.
Nu are mare importanta media cu care termini facultatea, important este sa reusesti la admiterea la INM, sa absolvi, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci stagiul si sa reusesti la examenul de definitivare.
Citeste L.303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, in partea privind cariera si te lamuresti. Numai bine!

| ZeeK explică (pentru Ioandelasal):

Ok,mersi mult, dar daca te rog poti sa-mi spui cam la ce varsta termini cu toate astea, adica, efectiv cand o sa pot sa lucrez ca judecator, avand in vedere ca liceul se termina la 19 ani si dupa aceea imediat urmez facultatea...Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru ZeeK):

La 26 de ani, daca totul merge snur, o sa fii judecator definitiv.

| ZeeK explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult!

4 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu conteaza media. Trebuie sa faci si master si doctorat si practica. Pana sa ajungi judecator e mult de lucru.