| Fl4V1US a întrebat:

Cand se fac înscrierile la scoala de politie la Câmpina, si ce trebuie sa duc acolo (documente)?
Dau funda celui care ma ajuta!

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Până la data de 29 iulie

| Cosmin183M a răspuns:

Cererea de participare/ înscriere la concursul de admitere;
Declaraţia de confirmare a cunoaşterii şi acceptării condiţiilor de recrutare;
Copii ale actului de identitate, carnetului de muncă şi, dacă este cazul, a livretului militar;
Diploma de bacalaureat şi foaia matricolă (original/copii legalizate) sau adeverinţă pentru absolvenţii de liceu din anul 2016; absolvenţii de liceu ai anului în curs vor prezenta actele de studii menţionate la instituţia de învăţământ, cu ocazia înscrierii;
Următoarele documente în copie: certificatul de naştere al candidatului, soţului/soţiei şi fiecărui copil, certificatul de căsătorie, precum şi ale hotărârilor judecătoreşti privind starea civilă;
Curriculum vitae - Europass (CV); autobiografia şi tabelul nominal cu rudele candidatului;
Cazierul judiciar al candidatului;
Fişa medicală tip de încadrare în MAI;
Certificatul de examinare psihologică;
Caracterizarea de la ultimul loc de muncă sau, după caz, de la instituţia de învăţământ;
Trei fotografii 3x4 cm;
Alte documente solicitate de cătrebuie instituţiile de învăţământ/inspectoratele beneficiare
Suplimentar documentelor prevăzute, candidaţii care se înscriu pentru locurile alocate distinct minorităţilor naţionale depun la dosarul de recrutare şi o adeverinţă din partea unei organizaţii etnice, constituite potrivit legii, care să ateste etnia de apartenenţă a candidatului, respectiv calitatea de etnic.
Candidaţii pe locurile destinate minorităţii maghiare la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza" trebuie să dovedească faptul că au susţinut examenul de bacalaureat la limba maternă, limba maghiară.

Candidaţii pot opta pentru una sau mai multe instituţii de învăţământ superior sau şcoli postliceale, în măsura în care graficele / calendarele concursurilor de admitere realizate de cătrebuie instituţiile organizatoare permit participarea la probele de concurs.

Candidaţii care au mai multe opţiuni parcurg întreaga procedură stabilită pentru recrutarea şi selecţia candidaţilor, respectiv constituirea dosarului de recrutare în mod distinct pentru fiecare instituţie de învăţământ pentru care au optat şi participarea la concursul de admitere. În aceste situaţii personalul cu atribuţii de recrutare va menţiona pe copiile fişelor medicale din dosarele de recrutare suplimentare, după verificare, "conform cu originalul".

| Floriana78 a răspuns:

Candidatii la concursul de admitere la forma de invatamant "cu frecventa" la Facultatea de Politie, Facultatea de Politie de Frontiera, Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative-specializarea "Drept", Facultatea de Jandarmi sau Facultatea de Pompieri, la prezentarea la sediul academiei de politie "Alexandru Ioan Cuza", pentru inscriere, vor avea asupra lor, in mod obligatoriu, urmatoarele:
Cartea de identitate in original sau pasaportul in original, Contravaloarea taxei de inscriere la concurs, pentru cei care nu sunt scutiti,
Acte doveditoare, din care sa rezulte ca se afla intr-una din situatiile in care beneficiaza de scutire de plata a taxei, dupa caz