| OtherNews07 a întrebat:

Care sunt diferențele dintre un cercetător istoric și un arheolog? Ce salariu au aceștia în România?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Arheologul cauta (pe teren) sa identifice si studiaza diferite obiective vechi, gasite in pamant sau in ruine vechi etc.
Cercetatorul istoric cauta probe scrise in arhive si dirferite obiective istorice si incearca sa le grupeze cronologic, legand povestea lucrurilor.

| Staif a răspuns:

Ca sa fii arheolog, e nevoie de o pregatire complexa, cu cunostinte din multe domenii, nu numai istorie.