| NeedHelp1 a întrebat:

Ce carte/culegere îmi trebuie să mă pregătesc pentru examenul la istorie pentru academia de poliție?

Am înțeles că este o carte sau culegere pentru academia de poliție cu tot ce trebuie să știi la istorie și vreau să știu care este aceea

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Feri5 a răspuns:

Buna! Îți recomand aici câteva cărți care fac parte din bibliografia aprobată de academia de poliție:
Istorie, manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint

Istorie, manual pentru clasa a XII-a, Magda Stan, Cristian Vornicu, Editura Niculescu.

Sinteze și teste de istorie pentru admiterea la Academia de Poliție este o carte foarte buna pe care o recomand celor care vor sa meargă la academia de poliție deoarece întrunește toate conținuturilor din programa scolastica aprobată de Ministerul Educatiei pentru clasa a XII-a și in plus oferă o mare varietate de grile pe care le poți face pentru a aprofunda cunoștințele de istorie. Vei avea de învățat cam așa:
A. Popoare și spații istorice

1. Romanitatea romanilor in viziunea istoricilor

B. Oamenii, societatea și lumea ideilor

1. Secolul XX - între democrație și totalitarism. Ideologii și practici politice in România și in Europa.

2. Constituțiile din România

C. Statul și politica
1. Autonomii locale și instituții centrale in spațiul românesc
2. Statul roman modern: de la proiect politic la realizarea României Mari
3. România postbelica

D. Relațiile internaționale
1. Spațiul românesc între Diplomație și conflict in Evul Mediu și la începuturile modernității
2. România și concertul european; de la "criza orientala" la marile alianțe ale secolulului XX
3. România in perioada "Războiului Rece"

Cam aceasta este tematica. Citește esențialul cu atenție și de mai multe ori, iar apoi rezolva grilele... Mult succes la examene

| NeedHelp1 explică (pentru Feri5):

Salut!
Îmi pare rău că nu ți-am văzut răspunsul. habar n-am cum am trecut peste el.
O să mă interesez de cărțile pe care mi le-ai recomandat acolo.

Însă mă ajută și mai mult punctele acelea de la A la D pe care le-ai înșirat acolo pentru că nu găseam nicăieri ce trebuie sa învăț mai exact la istorie...

Deci punctele acelea de la A la D reprezintă tot ce trebuie să învăț pentru Academie? Acele puncte sunt tot ce trebuie sa învăț?

Răspunde-mi te rog că vreau sa te declar și câștigător!

| Feri5 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Da! Punctele acelea reprezintă niște capitole, care vor avea anumite lectii. Un capitol ar avea in jur de 2-3 lectii principale. Pur și simplu cauți lecția pe internet și poate o găsești. Uite, îți recomand un site pe care te rog sa-l vizitezi. Acolo găsești toate capitolele care ti le-am însirat și ai posibilitatea și de evaluare. Intra pe: sites.google.com/site/istorieconsultatiionline
Aici găsești toată programa de bac explicata. La academia de politie intra programa de bacalaureat, deci spor la treaba!

| NeedHelp1 explică (pentru Feri5):

Mulțumesc mult de ajutor!
Mă așteptam să fie mai multe capitole de învățat pentru Academie
Dar poate că sunt niste capitole foarte lungi și mă înșel eu.

| Feri5 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Da, sunt niște capitole cam lungute, dar dacă înveți cu plăcere, vei observa ca pe parcurs ele devin din ce in ce mai scurte și mai atrăgătoare. Succes la bacalaureat și la admitere! Mulțumesc și eu pentru fundița! Toate cele bune!