Întrebare recomandată | Sociopatul a întrebat:

ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa lucrez la SRI? Ce fel de studii? etc...

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa fii ofiter SRI va trebui sa urmezi Academia de Informatii "Mihai Viteazul" din Bucuresti.

| Darkmagic a răspuns:

Te duci la Academia Naţionala de Informaţii „Mihai Viteazul" DAR numai pentru a ajunge ofiter de informatii pe o Directie operativa.
Cum SRI e un conglomerat care foloseste profesii felurite, este organizat pe asa-numitele "Directii", exemplu: F - financiar, G - Logistica, J - Juridic, A - Apararea Constitutiei, M - Medical, B - Anti-KGB, etc, aici ai nevoie de o facultate de profil, iar acestea sunt asa-numitele "angajari din surse externe".

Adica:
Esti un student Foarte Bun la o facultate cu profil de Informatica, Matematica, limbi straine, Drept sau Finante, un agent iti urmareste activitatea, te racoleaza si daca doresti, vei fi angajat fara a urma Academia Nationala de Informatii, intr-o Directie unde e nevoie de cunostintele tale, recte: informatica, matematica (Coduri) sau limbi straine (se cauta limba araba), pentru interceptari, etc.

| Adiadictie a răspuns (pentru Darkmagic):

De constructii nu le trebuie?

| Darkmagic a răspuns (pentru Adiadictie):

Din pacate nu. happy
La constructiile speciale, (acum cativa ani ne-au informat ca ambasada SUA din Bucuresti si-a schimbat vechiul sediu cu unul nou), SRI DOAR supravegheaza constructia din punct de vedere operativ, nu se implica in alt mod...
Sar peste motivele pentru care constructiile speciale sunt supervizate de servicii, banuiesc ca se subinteleg... big grin

| DannyR0 a răspuns:

Se face o facultate pentru a lucra in acest domeniu

| Sociopatul explică (pentru DannyR0):

Pai despre ce facultate vorbim? sau nu conteaza facultatea pe care o urmez?

| DannyR0 a răspuns (pentru Sociopatul):

Academiei Naţionale de Informaţii „Mihai Viteazul".

| b4stefa a răspuns:

No offence.
dar daca ai intrebat pe TPU ...despre cum sa ajungi la SRI
nu prea cred ca ai prea multe sanse sa intrii acolo
pentru ca pe langa un cazier impecabil atat al tau cat si al familiei, note de peste 8 la purtare,medie mare in liceu si la bac, conditie fizica de atlet,,inaltime,greutate,stare medicala si pshihica foarte buna, ochi buni, cunostinte din TOATE ramurile si disciplinele, se mai cer si alte calitati cum ar fi: perspicacitatea, orientarea in spatiu, empatia,
plus ca prima proba e testul de inteligenta -nivelul IQ-ului
dupa care mulllte teste psihologice
examen greu la lb straina
asta e pentru academia M.V
Dar mai exista posibilitatea sa faci masterul la ei
sau sa fii din greseala intr-o pozitie /functie de care au ei nevoie si sa le ceri un transfer sau du-te pe pagina lor si vezi acolo la rubrica angajari.
din nou, insa... cerintele sunt mari