| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Ce este un tehnician electromecanic auto si cu ce se ocupa? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Vehuiah07 a răspuns:

Salut.Tehnicienii electromecanici vor fi capabili să îndeplinească sarcini cu caracter tehnic de montaj, punere în funcţiune, întreţinere şi reparare a instalaţiilor electromecanice. Testează prototipurile, concep şi realizează scheme de montaj ale instalaţiilor, contribuie la estimarea cantităţilor şi costurilor materiale, la estimarea forţei de muncă necesară. Asigură controlul tehnic al instalaţiilor, întreţine sistemele electromecanice în vederea funcţionării specificaţiei şi reglementărilor.