| Raluca1994 a întrebat:

Ce profesii poti avea dupa ce termini Facultatea de Litere:
1-specializarea Limbă și literatură română - limbă și literatură străină?
2-specializarea Comunicare și relații publice?
3-specializarea Științe ale informării și documentării?
4-specializarea Studii europene?
5-specializarea Etnologie?
6-specializarea Asistență managerială și secretariat?
Ce pareri aveti despre aceasta facultate, in cazul in care sunteti studenti acolo?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

1. Profesor/profesor universitar (trebuie sa iei si modulul psiho-pedagogic) si/sau traducator autorizat.
2. PR, PR Event Manager.
3.Arhivist, Profesor
4. Profesor Universitar + diverse joburi in cabinete la Bruxelles, Haga etc ca si consilier si nu numai.
5. Etnolog.
6. Assistent Manager.

Oricum, conteaza si masterul pe care il faci. Drept urmare, poti urma cam oricare din acestea 6, doar sa te pregatesti dela inceput pentru un master pe care il doresti tu. E o facultate ok, cu deschidere, in special catre PR, un domeniu nou si fascinant, nemaivorbind de faptul ca e mult mai bine platit decat majoritatea joburilor din Romania. E important insa sa alegi si in functie de ceea ce iti doresti. Spunea Confucius: '' Alege sa faci ceea ce iti place si nu vei munci nicio zi in viata ta''. Si avea dreptate. Mult succeshappy

4 răspunsuri:
| cristinuseundezastru a răspuns:

Pai. depinde! poti asa:
1. Daca esti cu vorbele, profesor la Saguna
2. daca esti cu faptele, profesor la mesta

funda? love struck

| Roxana876 a răspuns:

1 - profesor daca urmezi si modulul psiho-pedagogic
2 - poti lucra la un call center
6 - e clar aici: secretara, asistent manager
iar cu restul, mai nimic.

| Raluca1994 explică (pentru Roxana876):

La 1 pot deveni si traducator, interpret sau translator?

| Andrutsa06 a răspuns (pentru Raluca1994):

Translator=traducator