| Ionescu_Andrei_1999 a întrebat:

Salut TPU
Cine imi poate spune care este cea mica medie de intrare la academia de politie si cu cat trebuie sa iau bacu
As dori sa ma fac jandarm deci astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Media la intrare depinde de cat de bine sunt pregatiti concurentii. In aceasta situatie nu-ti poate spune nimeni cu ce medie se va intra.
Rezultatele Admitere la Academia de Poliţie 2016. Cea mai mare medie s-a înregistrat la Facultatea de Pompieri - 9, 75, ultima medie la această facultate fiind 8, 50. La Facultatea de Jandarmi şi Facultatea de Poliţie de Frontieră cea mai mare medie de admitere a fost 9, 10, cea mai mică fiind 7, 50, respectiv 7, 80.
La Facultatea de Ştiinţe Juridice şi Administrative - specializarea "Drept", prima medie a fost 9, 50, iar ultimul candidat declarat admis a obţinut media 6, 90.
La Facultatea de Arhivistică cea mai mare medie a fost 9, 70 iar cea mai mică 7, 60.
Trebuie sa ai 9 la purtare in ultimul an de liceu si media sa fie una de trecere atat in liceu cat si la Bacalureat.

1 răspuns:
| DanyUzZy a răspuns:

Din câte știu eu la bac trebuie sa ai o nota de trecere iar apoi dai cele 2 probe (proba sportiva și proba scrisă) la proba scrisă vei da din romană, o limba straina la alegere și istorie. Altceva nu mai știu, poți sa ii intrebi pe site-ul lor oficial.