| KaTsSu a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu urmatoarea problema?
Fiind primul loc de munca, vreau sa imi iau un concediu medical si nu stiu care sunt cerintele si ce presupune acesta.
Am inteles ca se ia o adeverinta de la medicul de familie.
Pe ce perioada se poate oferi acest concediu? Vreau sa raman 2 saptamani, e posibil?
Eu banii ii iau la saptamana. Cand imi va fi platit concediul medical?
Cand o sa termin perioada lui sau mai tarziu? Sau tot pe saptamana?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Concediul medical se va plati doar daca ai deja asigurare medicala valabila, deci dupa 6 luni de munca.
Primele 3 zile nu se vor plati, iar urmatoarele se vor plati la 50% din salarul tau de pe contractul de munca, luna urmatoare.

Daca ai problema de rezolvat si ai nevoie neaparat de zile libere, atunci ai dreptul la 2 luni de concediu fara plata intr-un an, pe care le poti cere anticipat, chiar si in transe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Concediul medical începe cu o vizită la medicul de familie. Dacă se respectă legea, atunci nu merge așa. Mă duc la medic, îi spun că am nevoie de concediu și el îmi prescrie concediu medical. Complet greșit. Dacă suferi de o boală, medicul constată natura și gravitatea bolii, dacă este nevoie doar de tratament medicamentos, intervenție medicală gen operație, alte proceduri medicale, îngrijie medicală la domiciliu. Dacă vindecarea presupune întreruperea activității profesionale, numită concediu medical atunci medicul eliberează un act medical car prescrie concediu medical. În baza acestui act, angajatorul te scutește de obligația de a te prezenta la serviciu în perioada respectivă și te plătește cu o indemnizație de concediu medical, potrivit legii. Dacă medicul face aceasta în mod fraudulos, el este pasibil de a suporta rigorile legii. Așa că dorința ta, vreau să îmi iau concediu medical, pentru că așa vreau eu, chiar dacă ai nevoie, un medic nu ți-o poate îndeplini, doar dacă ești întradevăr bolnav. Bineînțeles că boala poate fi, nu am chef să merg azi la lucru. Mie mi s-a întâmplat, știu cum este. Nasol.

| NLS a răspuns (pentru sadrian46):

Nu doar medicul o pățește în Germania, ci și angajatul.
De la firma fratelui meu a "zburat" cineva fiindcă a fost prins de șef cu bidineaua în mana, în concediu "medical" fiind.

| Demidol a răspuns:

Cerinta pentru un concediu medical este sa fii bolnav. Ca sa primesti 2 saptamani, trebuie sa fii grav, eventual cu internare. Concediu medical nu se ia fiindca vrei tu.
Mai bine ia-ti concediu fara plata.