| r0099k a întrebat:

Salut TPU, cine poate să ma ajute cu câteva informații despre colegii și licee din Iași.
Sunt din Moldova și sunt clasa a 9 peste 2 săptămâni am examene și după vreau sa plec mai departe în RO, poate cineva sa îmi propună un liceu sau colegiu bun? Mă gândesc să plec la filologie.Ce profesii pot avea pe baza acestui profil?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Din ce oraș vrei să fie liceul? În general majoritatea celor de la filologie merg la litere / drept. Se face puțină matematică și puține ore de stiințe, așadar daca vrei o carieră bazată pe partea de real vei avea de recuperat mult. Nu e o regulă ca dacă termini filologie să mergi la litere sau dacă termini mate-info să mergi la politehnică etc, poți da unde vrei (ai grijă că sunt facultăți la care contează media de la BAC la materia X pentru admitere), insă vei avea mult de recuperat, de asta lumea spune că în general alegerile după filologie sunt limitate. (din nou, poți da la majoritatea facultăților, exceptându-le (foate puține în această categorie) pe cele unde contează nota de la BAC de la o materie care nu se dă la filologie. (bine, dacă ești olimpic / olimpică nu are importanță asta))

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

S-ar putea sa trebuiasca sa dai examenele aici.

| isemilia a răspuns:

Ah. Ai precizat că din Iași, greșeala mea. Acum depinde de medie. Eminescu, Alecsandri, Negruzzi, Național, Racoviță (deși e mai mult axat pe științe, a avut și clasă de filologie dacă nu mă înșel) etc... Sunt destule bune, dar depinde de media ta mult.