| Polinco a întrebat:

Cum se numeste asta care este incercuita in imagine?: https://imgur.com/a/kefdB

Stiu ca are un fel de scai cu care il prinzi pe uniforma dar nu stiu cum se numeste chestia aia pe care am incercuito

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este "un fel de scai" ci chiar scai. Este un ecuson cu numele tarii si pe partea dreapta cu numele militarului. La inceput le-am avut metalice cu ac de prindere. Mai sunt si acum pe uniforma de oras la fel. Pe cea de instructie sunt cu scai.

2 răspunsuri:
| Crinel2000 a răspuns:

Emblema?

| Salontanul a răspuns (pentru Crinel2000):

Nu. Emblema se afla pe coifura. Este ecuson.