| curiosity997 a întrebat:

Dacă aș avea posibilitatea de a alege între o carieră de jandarm sau una de asistent medical, care ar fi cea potrivită din punct de vedere financiar și nu numai. avantaje, dezavantaje? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Pai... În primul rand suporți ideea de a vedea sânge, răni, oameni suferinzi? Dacă da atunci fă-te asistent. Din punctul meu de vedere e mult mai ok.
Ca și jandarm gândește ca nu e munca ușoară (nici cea de asistent nu e) dar stai în frig și ploaie, intri în contact cu diverse persoane (periculoase sau mai puțin).
Deci pana la urma depinde de tine, este genul căruia ii place acțiunea și adrenalina, nu eziti sa intervini în situații periculoase...mergi pe jandarm.
Dacă îți place ca și asistent... Fă-te asistent.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Depinde foarte mult de înclinaţiile tale. E clar că cele două opţiuni sunt foarte diferite una de alta. Imaginează-ţi că cineva ar întreba ce să mă fac: inginer sau avocat. Nu merge aşa. Trebuie să îţi dai seama mai întâi de aptitudinile tale, ce ţi-ar plăcea dintre astea două (sau trei, sau patru). Aspectul financiar contează mai puţin. Cu ce te-ar încălzi să câştigi cu două-trei sute în plus dar să exerciţi o viaţă întreagă o meserie care nu-ţi place?