| theHunterGG a întrebat:

Daca esti judecator in Romania ai cum sa te muti ca judecator intr-o alta tara? Daca da, imi puteti spune care e procesul?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Nu, nu ai cum. Postul de judecător îl poți obține în aproape orișice țară dacă ești absolvent de drept cu o diploma recunoscuta în țara respectiva și dacă câștigi concursul pentru postul de judecător, în țara în care vrei sa profesezi.
Adică, dacă ești judecător în România și vrei sa fi în alta țară, trebuie întâi sa îți echivalezi diploma de facultate, apoi sa dai examen în țara respectiva. În general la orișice concurs pentru un post de judecător, participa zeci sau chiar sute de candidați pe un post.
Sorry.

| alina2k18 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ce sa echivalezi daca ai studiat legislatia din Romania? laughing

1 răspuns: