| qwerty1234567 a întrebat:

Dau funda! Cum as putea sa vad daca imi place sau nu informatica? Sunt in clasa a 8-a si nu prea am facut informatica la scoala si vreau sa vad daca merita sa ma duc la mate info intensiv.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| saturday10 a răspuns:

La intensiv o sa ai mai multe ore de info decat la mate-info. O sa studiezi limbajul C++ care, dupa mine, are plusuri si minusuri. Poti cauta pe net mai multe informatii. O sa incepi sa inveti algoritmi si apoi o sa incepi sa folosesti limbajul de programare. Se lucreaza in general in code::blocks. Faza e ca la intensiv vei trece destul de repede prin materie fata de mate-info simplu si trebuie sa fii sigur ca faci fata la asa ceva.