| DieterBortscher a întrebat:

De ce trebuie să țin cont pentru o posibilă plecare în Statele Unite?
Am văzut că sunt mulți care râd de cei care se gândesc atât de departe. Așa că vreau să luați în serios întrebarea.
Nu contează dacă e vorba de mulți bani. Vreau doar să știu criteriile de care trebuie să țin cont pentru o posibilă plecare. De menționat faptul că am rude în Chicago (nu mă refer la ajutor financiar, pentru că voi fi pe cont propriu, ci la faptul că se poate face o chemare acolo).
În rest, aș dori să știu posibilele cheltuieli, lucruri importante de știut cum ar fi șederea acolo, asigurări, etc.
Apreciez raspunsul tuturor celor care pot oferi detalii.
PS: Este un lucru serios la care mă gândesc. Nu mă interesează riscurile la care sunt expus și nici părerea celor care au mentalitatea de "rămâi în țara asta că e imposibil să pleci / gândești ca un copil și habar n-ai ce vrei să faci. Vreau să știu strict detaliile de care să țin cont, cheltuieli și informații utilitare.

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Daca asta iti doresti, negresit acolo vei ajunge. Din pacate mentalitatea romaneasca e inca foarte limitata, parca nu vrea sa evolueze, sa cunoasca sa experimenteze. Dragule, am schimbat doua tari pana acum si m-am integrat excelent si am descoperit acea mentalitate vestica libera de prejudecati, inhibitii si complexe. Romanii se cred buricul pamantului, au dreptul suprem de a critica orice, si tot ce e diferit de ce e romanesc, e gresit. Sunt rasisti pana in maduva oaselor, urasc de moarte toate libertatile democratiei (alte religii, orientari sexuale personale, rasa si apartenenta unei alte natiuni). Cand ma uit la Romania acum parca vad o tara indepartata, la fel cum din Romania ai vedea Nigeria sau Etiopia. Imi este jena sa fac schimb de idei cu romanii ca imediat te insulta.
Ca sa-ti fiu si de folos la intrebarea ta, cel mai simplu e sa cauti pe you tube, sunt zeci de clipuri cu persoane care au emigrat si explica pasa cu pas cum trebuie procedat. Mult succes.

| DieterBortscher explică (pentru FreddieM):

Îți mulțumesc foarte mult! Am 18 ani și mă interesez de viitorul meu. Așa cum ai spus, dacă îți dorești cu adevărat ceva, orice e posibil să duci la îndeplinire. Și așa cum am spus, voi lupta pentru dorințele mele, și nu voi sta să le joc jocul lor, indiferent de părerea unuia sau altuia.

| Speranta12 a răspuns (pentru FreddieM):

Meriti funda!

| Speranta12 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Asa sa faci! Lupta si fii competitiv! Viata e o cursa continua si ai concurenti in dreapta si-n stanga.

| Lion56 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu obliga nimeni pe nimeni sa stea la romani. Granita e deschisa, cine nu vrea sa faca ceva ca sa imbunatateasca tara asta, la revedere!

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred că consideră nimeni așa ceva imposibil, ce s-a râs s-a râs de copii care credeau că pot ajunge acolo să fie actori de hollywood ei având 10 ani și poate nicio treabă cu actoria. ce zici tu nu mi se pare deloc fantasy. De cheltuieli nu știu să-ți zic, dar îți pot recomanda canalul ăsta
https://www.youtube.com/channel/UCTP1PGV-piW-tsUYXlHmvGw
el a stat o perioadă în new york și poate îți faci o idee cât de cât de prețuri, bineînțeles, ținând cont că e new york și tu poate stai undeva mai mic. spune destul de multe despre viața în america și poate te ajută. mai poți scrie pur și simplu „viața în america/life in america" și poate găsești și alții să vorbească despre asta

| Violleta2022 a răspuns:

Chemarea acolo te ajuta doar ca turist, neputand sa ramai acolo ilegal, pentru ca esti prins si expluzat, fara drept sa mai revii vreodata in America.
Am trecut printr-o situatie similara cu un var de-al sotului, care a venit ca turist aici si a declarat ca sta la noi, iar apoi a vrut sa ramana ilegal, dupa expirarea vizei de turist, chiar sa-si caute ceva de munca ilegal. Ideea este ca nu am acceptat deoarece ne-ar fi adus politia criminalistica pe cap, daca nu iesea din tara la termenul stabilit, putand sa fim acuzati ca l-am omorat si ingropat pe undeva.
Asadar, daca ai de gand sa faci ilegalitati pe unde vrei sa mergi, fa-le pe barba ta, fara sa implici pe nimeni sau sa bagi in puscarie, din cauza ca nu ai chef sa respecti legea.
Aplica pentru emigrare, ca orice om normal si sanatos la cap. Ia calea legala!
Intra pe site-ul guvernului american si vezi care sunt conditiile pe care trebuie sa le intrunesti, ca sa poti pleca acolo, legal si fara bube in cap, fara sa risti puscaria, extradarea sau sa ajungi un fugitiv.
Examenul de limba engleza, de exemplu este eliminator in cazul unei emigrari. Incepe cu ala si ia-l!

| Speranta12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stati in America?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa pleci acolo de tot? sau vb despre turism?
in primul caz trebuie sa obtii viza de emigrant si drept de munca. asta e cel mai dificil, pe urma ai nevoie si de bani ca nu te plateste nimeni din prima zi acolo...

| sierra1 a răspuns:

"De menționat faptul că am rude în Chicago"

oare nu ți-ar putea răspunde muuuuult mai în temă, pe subiect și fără intremediari?

| DieterBortscher explică (pentru sierra1):

Nu, pentru ca nu ma cunosc cu ei. Sunt niste verisori de a 3-a, care, cred eu, stiu cine sunt, dar care nu ma cunosc. Il cunosc doar pe tata, si in plus inca nu e momentul sa ma agit cu asta.

| sierra1 a răspuns (pentru DieterBortscher):

WhereIsMyGuitar explică :
"inca nu e momentul sa ma agit cu asta" - că bine zici!

Fă o scoală mai întâi, cât mai mulți ani

| DieterBortscher explică (pentru sierra1):

Nu. Trebuie sa stiu de acum ceea ce vreau sa fac. Eu termin a 12-a in vara aceasta care vine, si nu mai pot sta pe ganduri. M-am referit ca nu e momentul sa ma agit sa le scriu fix acum, pentru ca nu plec maine. Iar chestia cu scoala, nu e asa. In strainatate, cu scoala nu rezolvi nimic daca nu ai un domeniu, o meserie, ceva ce sa stii sa faci. O astfel de scoala, da, as face. Dar in rest nu are rost, iti zic sigur asta, si nu vorbesc de la mine. Imi trebuie ceva profesional, cum ar fi mecanic, orice meserie, poate chiar si ceva pe IT, sau chiar si FSPAC Social-Media, pentru ca liceul la care sunt imi permite sa plec mai departe in domeniul acesta. Insa orice altceva de tip profesoral, facultati de romana, istorie, samd, nu faci nimic cu ele. Asculta-ma bine ce spun pentru ca stiu cu ce se mananca scoala in strainatate, nu e ca in Romania, sa nu conteze ce facultate ai, ci numa sa ai fara numar, ca asa ai salar mare. Nu. Nu e asa in strainatate absolut deloc. Neamuri? Da, am in Germania, Spania, Franta si Italia (pe langa cei din America [verisori] si Australia [mama vitrega]), si in nici-un caz nu te va intreba ce facultate ai facut sau cate scoli ai facut tu. Ei te vor intreba ce stii sa faci, astfel vei avea diploma in domeniul studiat.

Daca e sa raspund dupa ceea ce ai scris tu, atunci da, cred ca voi face o facultate, scoala sau chiar curs profesional pentru calificarea intr-o meserie. Dar in rest, sper ca ai inteles ceea ce am spus mai in sus.

| sierra1 a răspuns (pentru DieterBortscher):

" In strainatate, cu scoala nu rezolvi nimic"

ok, cum spui tu, dar cineva trebuie să spele toalwte sau vase, nu?

| DieterBortscher explică (pentru sierra1):

De ce ai luat doar partea aia din ce am spus eu?
Am spus ca cel mai probabil voi face inca o scoala dupa liceu.

| sierra1 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Bine faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să ții cont că ai nevoie de statut de emigrant, că restul se rezolvă. Dacă nu îl ai pe ăsta, poți tot calcula cheltueili și informații utilitare până la adânci bătrânețe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă zici ca ai 18 ani, atunci poți pleca la o facultate din US. Însă altă metodă nu exista decât să faci facultatea acolo si apoi să ramai în US. Sau să găsești un cetățean american cu care sa te căsătorești. În rest numai dacă ai rude până în gradul IV să te ia acolo. Sau să aplici la loteria vizelor. Sau să plătești călăuză să te treacă ilegal prin Mexic, dar nu recomand asta. Nu am trecut niciodată ilegal, dar am auzit că se întâmplă lucruri necurate prin Mexic cu emigranții. S-a făcut și documentar, chiar și film după aceste cazuri.
Adevărul că emigrant fiind foarte greu poți rămâne în America. Pentru căsătorie trebuie trimis la USCIS ( serviciul de imigrări) un maldăr de acte, dovezi ca te cunoști cu pers. Iar Green Card care îți oferă dreptul de rezident primești după 3 ani, timp în care să nu pleci deloc de pe teritoriul US. Am fost și eu în America, am încercat să mă căsătoresc cu o tipă din America. Ea era din părinți români. Însă m-am lovit de birocrație, iar dacă zici că numai in România e birocrație... Te înșeli. USCIS mi-a dat mari bătăi de cap și îmi întorcea dosarul înapoi să adaug alte acte și mereu alte acte îmi solicitau. Până m-am plictisit și am renunțat la visul american. În mare parte mi-am îndeplinit o mare parte din vis... Am fost în America și vizitat mai bine de jumătate din US. Am prins ani liniștiți, iar cel mai nasol a fost un cutremur simțit în California. Și am văzut din mașină o tornadă în statul Oklahoma. În SUA oamenii trec nepăsători pe lângă tornadă de parcă ar fi ploaie de vară în România.

Însă în ultimii ani am văzut pe social media incendii de vegetație California și uragane Texas, Miami, Carolina de Nord. Inundații și americanii a fost rău încercați. Eu am prins ani relaxați, însă acum nu știu dacă aș mai vrea să plec în US. Am văzut și atacul armat din Las Vegas când și un roman a fost împușcat, dar nu omorât. În acea zonă în care s-a tras chiar și eu am fost, dar în alt an. Apoi am văzut atacul armat din California când un nebun a împușcat oameni la nimereală. Atunci a murit un soldat al armatei americane care supraviețuise atacului din Las Vegas. Știu pentru că urmaresc presa americană. La cât de încercați au fost americanii în ultima perioadă, mi-e frică să mai merg și în vizită. Nu știu, parca Donald Trump a tras după el numai necazuri.

Doar zic.

| christine99 a răspuns:

Aplica pentru viza si pa, chiar te rog sa pleci si maine. Da-ti cu piciorul in Romania si va duceti sa spalati wc-uri in alte tari si jigniti oamenii din tara asta cu toate ca nu ajutati cu nimic la imbunatatirea ei.

| DieterBortscher explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Toate au fost bine-primite happy