| CaLyStuu a întrebat:

De ceva vreme caut cum as putea sa ma inrolez in armata. Inca sunt la liceu, ideea este ca am cautat pe net detalii despre asta si nu am gasit ceva concret care sa imi spuna ce trebuie sa fac, de ce beneficiez, ce probe trebuie sa sustin etc. Tin sa mentionez ca NU vreau sa dau la Academia Militara sau ceva similar, ci sa merg pe metoda incadrarilor directe. Am auzit de la un amic ceva legat de acestea, cum ar fi ca daca nu ai bac poti sa te inscrii dar vei avea un grad mic, si aici programul de munca este 24 ore cu 72 ore libere si un salariu undeva la 2.500 lei, iar daca ai bac intri pe post cu un grad mai mare, mucesti tot 24 ore dar ai mai multe zile libere, iar salariul este evident mai mare. Pentru a intra am inteles ca trebuie sa sustin o proba sportiva si o proba psihologica. Nu stiu daca acel amic este bine informat sau nu, dar vreau pareri de la voi si o indrumare spre un site ceva de unde ma pot informa cu situatia la ora actuala, nu cum a fost in 2017 sau in alti ani. Orice ajutor/parere este bine venita. Multumesc de atentie!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva cum trebuie, da la una dintre academiile militare.sau la scoli de maistrii, subofiteri si ce mai sunt.
https://dmru.mapn.ro/pages/view/118

| Bogdiy14 a răspuns:

Ai nevoie de mult talent la sport si trebuie sa te inscrii al un liceu militar. Nu cred ca poti intre semestre cred ca trebuie sa gati liceul si dupa sa mergi la facultate la armata sau ceva de genu. Din cate stiu sunt 4 licee ale armatei si trebuie sa dai 2 probe la sport un traseu cu obstacole si rezistenta.

Răspuns utilizator avertizat