| Gigoiu123 a întrebat:

De curand ma gandeam daca ar merita sa incerc meseria de profesor de istorie, dar la nivel liceal. Imi place istoria si o invat din placere. Ar fi o meserie buna? Dupa ce termin facultatea as putea direct sa predau?

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

In primul rand,trebuie sa inveti care e diferenta dintre profesie si meserie. Meserie e acea munca pe care o depui avand o calificare,stiind sa faci ceva cu propriile maini. Profesie este cariera pe care ti-o cladesti studiind ani de zile.
Profesia de invatator(profesor) daca vrei sa-i spunem asa,este una exceptionala daca iti place sa socializezi si sa predai. Sunt convins ca ai vrut sa eviti o cacofonie,apropo,dar puteai sa scrii ''cariera''. Da,daca inveti engleza,germana sau franceza bine si iti doresti sa profesezi doar predand istorie, in strainatate vei castiga foarte bine! La noi, pentru a avea un salariu decent, trebuie sa fi diriginte si sa predai si alte materii, pe langa cea aleasa de tine. Iti urez succes la scoala!

| BlackRose03 a răspuns:

Este o meserie buna, dar in Romania profesorii nu sunt bine platiti.Trebuie sa faci ce iti place si sa te pricepi, dar daca vrei cu adevarat sa avansezi ar trebui sa incepi sa predai si in tarile straine.Vei regreta la un moment dat daca vei depune atata efort pentru un salariu asa mic ca aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragă sincer, eu nu te sfatuiesc sa te chinui sa termini o facultate ca sa devii tocmai profesor de istorie.O facultate se termina greu...si nu merita sa o finalizezi tocmai pentru aceasta meserie.
Banuiesc ca te gandesti sa predai in Romania.
Da-mi voie sa iti spun ca in Romania meseria de profesor indiferent ce fel de profesor, nu este deloc bine platita.
Te chinui enorm pana termini o facultate si sa predai ca la urma sa primesti un salariu mult, mult prea mic!
In primul rand e foarte bine ca iti place istoria, dar nu iti folosii pasiunea pentru a te face profesor atunci cand exista atatea meserii care cer sa stii istorie si mult, mult mai bine platite!
Bye

| Adrianod a răspuns:

Salariu mic, sa lucrezi cu elevii poate fi obositor si greu, plafonare profesionala. Eu nu te sfatuiesc.

| ArcasuMoldovan a răspuns:

Nu stiu daca poti chiar sa predai direct, am auzit ca ternuie sa dai un examen ceva, dar da, mi se pare o meserie destul de buna.