| Gigoiu123 a întrebat:

De curând mă gândeam la o carieră în Poliția de Frontieră și am întâlnit următoarea problemă: Ce înseamnă un ofițer de polițe cu funcție de comandă? Am văzut că diferă salariul față de celălalt cu funcție fără comandă. Pe mine nu salariul mă interesează, dar nu știu ce ar putea însemna.
Sper să primesc un răspuns bun! Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa zicem ca esti intr-un magazin. Seful de magazin ar fi ofiterul de comanda si are in subordine niste subordonati. Patronul este si el ofiter de comanda si are in subordine mai multi angajati. Unii dintre angajati sunt contabili, juristi, tehnicieni. Si acestia sunt ofiteri dar nu au pe nimeni in subordine ci doar un birou in care lucreaza. De exemplu contabilul nu este seful direct al sefului de magazin, este mai mare in functie decat acesta dar nu este in functie de comanda ca seful de magazin. Asa este si in armata si politie. La mine la unitate aveam comandantul de unitate, comandantii de subunitati, etc. Dar eram si pe la birouri cativa care nu aveam functie de comanda. De exemplu eu am avut functia de ofiter cu activitatea de personal (o perioada) si apoi o functie mai mare de coordonare compartiment IT (alta perioada). Eu eram mai mare in functie ca si comandantii de subunitati dar nu eram comandantul lor ci doar seful lor si aveam anumite atributiuni mai limitate in relatia cu ei. Eu nu le puteam da ordine ci doar dispozitiuni. Cand aveam de dat un ordin il raportam ofiterului comandant care hotara daca-l dadea sau nu.