| Adrian763 a întrebat:

De la liceu tehnologic poți ieși cu o meserie? Cum e cu liceele tehnologice?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar dacă acolo ai oameni dedicați cărora să le facă plăcere să învețe tinerii o meserie, iar aceștia la rândul lor sunt dornici s-o învețe.
Altfel e doar o altă „fabrică de diplome".

| Frank51 a răspuns:

Categoric, dar sa nu te gandesti ca vei fi un meserias. Cel mult poti fi tehnician, si este cam ultima treapta din lant, daca vrei ceva mai mult trebuie sa dai la o facultate, de preferat in alta tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Liceu tehnologic inseamna ca dupa ce termini vei avea o anumita specializare, spre deosebire de cei ce termina licee teoretice (mate-info.). din cate stiu, specializarea propriu-zisa se alege din clasa a 11-a, asa ca mai ai timp sa te lamureste care o sa te ajute mai bine pe viitor."
https://forum.softpedia.com/......hnologice/

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Sa nu-mi spui ca te duci la profesionala... proasta alegere, mai degraba te-ai duce la un liceu( fie si un profil slab, tot o sa fii mai castigat decat la profesionala). meserie? :)) Ii doar o alta "fabrica" de diplome, majoritatea absolventilor nici nu ajung sa lucreze in domeniile respective. Iar cat despre cei ce ajung sa lucreze in domeniu, aceia sunt platiti prost si muncesc de le sar capacele. Du-te si fa un liceu ca ii mult mai bun. Iti zic eu ce o sa se ajunga de tine daca te duci acolo: o sa absolvi cu 11 clase si o meserie care nu doresti sa o practici( iti dai tu seama pe parcursul anilor de profesionala ca ai ales prost), te vei angaja prin tara pe un salariu mizer( nu neaparat pe domeniul tau, si vei baga ore suplimentare si sambete lucrate) ori o sa pleci in strainatate la munca de sclav pe 1000 euro( din nou, nimic ce are de aface cu "diploma" ta). Sa nu mai zic de colectivul de colegi pe care il vei avea daca dai la profesionala, poti sa nimeresti intr-o jungla in cel mai rau caz( astia mai dobitoci si rai se duc la profesionala, asa ca ii imposibil sa nu iti pice macar cativa din aia in clasa... asta daca faci greseala de a te duce la profesionala). Acum esti inca un copil, nu esti tu in stare sa faci asemenea decizii importante. Ti-as scrie mai multe insa nu pot acum, asa ca iti las un link de la un raspuns pe care l-am dat unui alt utilizator: https://www.tpu.ro/......intrat-la/

Te rog eu sa-l citesti si sa te gandesti bine. Daca ai vreo intrebare anunta-ma si iti voi raspunde.