| 10Tenten10 a întrebat:

Salut, TPU!
Deci eu încerc să mă angajez vara asta (deja am dat cvul în multe locuri și am deja și un interviu (vă rog țineți-mi pumnii)) și, cum sunt minoră, pot lucra doar part-time. Eu încerc să mă angajez la 6 ore, dar vreau să știu cam care e salariul minim pentru tura de 6 ore. Mi-a spus un prieten care e cea de 8 ore și cea de 4, dar nu știe care e cea de 6.
Apropo, dacă mai știți locuri din Cluj care caută angajați elevi fără experiență (sau măcar acceptă) vă rog să-mi spuneți. Măcar încerc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.846/2017, citez:
"Art.1. Incepand cu data de 1 ianuarie 2018, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, se stabilește la 1900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166, 666 ore, in medie, pe luna, in anul 2018, reprezentand 11, 40 lei/ora."
La 6 ore pe zi vei avea, in medie, 125 ore lucrate lunar, deci un salariu lunar brut de 1.425 lei si net de 884 lei.

| 10Tenten10 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru informație! happy

1 răspuns: