| UsedToBe a întrebat:

este prima mea intrebare deci sper sa fac totul cum trebuie.
Va spun de acum : Cititi tot si nu va plictisiti! big grin

== Am 17 ani, sunt la profil mate-info, peste 3 saptamani incep clasa a 11 -a. Inca de anul trecut ma bate gandul in continuu ce o sa fac in continuare, deoarece nu vreau sa termin un liceu si o facultate doar pentru diploma, ci vreau sa ma bazez pe ceva sa fac ceva, si sa stiu sa fac ceva pentru ca asta este cel mai important.
Bun, va spun ce stiu si ce nu stiu, ce mi-ar place si ce nu, iar cei care poate au o viziune mai buna sau poate cei care au fost / sunt in situatia mea ma vor ajuta cum vor putea
Deci, legat de liceu : la matematica sunt de 9- 10 adica am 9, 50 in teza, media 10, la informatica, mi-a placut pascalul din clasa a 5a, pot spune ca ma descurc excelent, Fizica : electricitate stiu perfect mecanica termodinamica si astea cat de cat.
Acum legat de ce as vrea sa fac: din clasa a 7 -a, a8-a imi placea sa lucrez cu forumuri, ceea ce in clasa a 9a m-a condus inspre a invata HTML aproape perfect, CSS am invatat binisor dar mai am mult de invatat, m-am apucat acum sa invat PHP javascript pentru ca recent am aflat si eu ca nu doar partea de exterior a siteului exista rolling on the floor.
Deci o optiune a mea ar fi catre o facultate de unde sa perfectionez cunostintele despre WEB siteuri etc!

++++++ A 2 -a optiune ar fi ceva legat de editare video...Tot de mic mi-a placut sa reusesc sa fac efecte vizuale in filme asa ca am progresat si am ajuns sa zic un "priceput " mic in Sony Vegas pro 10, de curand m-am apucat de Cinema 4d sa-mi creez propriile animatii, de Bouju program pentru MatchMove, si tot asa.

o a 3 -a dar un pic cam dezamagitoare ar fi sa merg pe inginer electric ca imi cam place electricitatea si am inteleso perfect dar ma bazez mai mult pe ce am scris mai sus.

MERG PE IDEEA URMATOARE : sunt la inceputul clasei a 11-a am DESTUL timp sa perfectionez una din cele de mai sus, adica sa iau una din ele, sa le las pe celelalte mai moale si sa ma apuc "calumea" de ele!

As vrea sa aud de la voi urmatoarele chestii :
- Facultati pentru fiecare la care as putea sa ma duc, ce meserie as iesi, daca se cauta, ce se cauta, daca e de viitor, daca am unde sa ma duc, care sunt dezavantajele!

============ DAU FUNDA LA CEL MAI COMPLET SI CEL MAI DE AJUTOR RASPUNS ======================

-- Va multumesc --

2 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

WOW,bun sa incepem Iti recomand CIBERNETICA, este o facultate super si se cauta in toata lumea, bineinteles, daca iti place informatica si daca te pricepi asa cum ai zis o sa te descurci! La a doua, cred ca tot Cibernetica si la a 3a cred ca politehnica te-ar ajuta! Dar Cibernetica este cea mai grea si cea mai cautata!

| Holhoș_Emy_1997 a răspuns (pentru Medema):

Vreau să îți zic și eu ceva.
Nu pot să îți dau un răspuns complet după cum aștepți tu, doar câteva segmente, ceva sfaturi.
Deci, în opinia mea, profesia de programator ar fi cea mai de succes. Pot să afirm fără reținere că este foarte foarte căutată și bine plătită. Dacă totul e cum ai zis tu, eu zic că ai mari șanse să devii un programator bun. Aici ai variante atât în țară, cât și în străinătate. Deci încă odata pot să zic ca aceasta îți dă cele mai multe posibilități. A doua variantă, în opinia mea e cea cu video-urile. Pot să zic că și asta e bănoasă, dar aici eu zic că succesul ar fi în străinătate. Privește realitatea: câte filme fac românii și câte americanii.Dar totuși, și asta poate fi o variantă. În plus, prin aceste doua variante poți să devii și faimos. Tu știi dacă asta e important pentru tine sau nu. A treia variantă cu electricitatea, părerea mea e că nu are rost să te axezi pe asta din timp ce ai atâta talent (dacă e cum ai zis) de celelalte două părți. Eu zic ca chiar nu merită sa renunți la ele pentru electricitate. Dezavantaj pentru programator sau în fine, lucrul în fața monitorului, e acela că nu știu cum o să fie starea de sănătate dupa 10-20 de ani petrecuți în fața calculatorului 8 ore pe zi, ăsta e singurul lucru care mă pune și pe mine pe gânduri.
Bine-nțeles, ce am spus eu sunt doar niște sfaturi, eu ti-am zis părerea mea, tu trebuie să privești la realitate, să vezi dacă e adevărat sau nu ce ți-am spus. În legătură cu facultățile nu pot să îți zic nimic exact, nu m-am informat încă foarte bine de fiecare și nu vreau să te bag în ceață. Cert este că poți găsi o facultate bună pentru oricare din variantele pentru care le vei alege, nu este greu să alegi facultatea în sine, ci profesia, iar apoi poți să te informezi ușor despre facultăți.
Sper că te-am ajutat.