| DanY3L2002 a întrebat:

eu am 14 anilaughing, dar incerc sa ma gandesc si la viitor si sunt destul de cnstient ca Romania nu o sa traiesc niciodata bine si n-am de gand sa stau asa, asa ca m-am gandit destul de bine la un plan de-a nu muri pe strazi...
Se zice ca trebuie sa faci ce-ti place, ma indreptam spre informatica insa, nu vreau ca dupa terminarea facultatii de informatica sa fiu mai obosit ca unu care-a muncit toata viata, stiu ca informatica este foarte grea e mult de munca, trebuie sa-ti bati foarte mult capul...
Un alt lucru ce mi-ar placea este industria masinilor, nu, nu o sa ma fac mecanic, ci inginer mecanic, care e o munca mai usoara si un salariu "cat de cat bun"
Planul ar fi cam asta: fac facultatea(momentan nu stiu care) sa pot iesi inginer mecanic, dupa o sa ma angajez vreo 2 ani prin Romania sa prind ceva experienta, dupa care voi pleca in ANGLIA, unde momentan am vazut ca salariu este in jur de 3000 de Lire, sa spunem ca 1000 de lire le dau pe chirie, restul etc etc, raman cu 2000. (aaa da, nu merg singur, merg cu un bun prieten)deci daca stau vreo 3 ani voi strange 72000 de lire, plus banii prietenului ne vor iesi 144000 de lirelaughing wow
Convertiti in euro, vin 167000 de euro, 10000 euro din banca eu, prietenu iarasi 10000 inca 20000, de toti sunt 187000...
Eu zic ca sunt destui pentru o afacere... singura afacere buna care sa aiba legatura si cu jobul nostru, este un service auto, si de 187000 de euro iese ceva, poate asa o sa castig ceva ceva ca sa poti sa imi iau Chevy Camaro-ul mult visat laughing
Care-i intrebarea, ce liceu trebuie sa fac, cam cat imi iese profit, si mai dati-mi voi niste infromati daca stiti...
Va rog astia care sunt pesimisti, nu comentati...
Dau funda si multumiri din suflet celui mai bun raspuns...

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa refaci calculele cand ai sa mai cresti si ai sa intelegi cum functioneaza realitatea. stii tu mancare, hainele, transportul, intretinerea casei, samponul, incalamintea costa... stiu ca acum iti cupara parintii, da cand ai sa fii tu acolo in Anglia o sa le platesti din banii tai si ai sa vezi ca din cei 3000 lire o sa ramai fara nimic... nu noroc ai sa ramai fix inainte sa salariu.

oricum cu atitudinea ta de fugit de munca nu o sa ajungi nicaieri

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am citit doar inceputul... si aproape ca ti-as fi raspuns din scurt, dar am vazut ca fabulezi si spre final, asa ca hai sa iti detaliez un pic, punctual.

1. Se intampla o gramada de chestii extraordinare in tara asta, insa NIMENI din mainstream media nu o sa iti zica asta. Poate pe la Digi sau pe unde mai era cate o emisiune cu romani de succes. Daca chiar vrei sa vezi partea plina a paharului, ea exista. Trebuie sa ai mintea deschisa si sa nu iti bagi singur in cap prostii.
2. La fel, timpenii cu informatica. Am un prieten care e project lead la astia cu Fifa... asa, EA Games. In trecut a fost senior la Adobe si alte chestii. In fiecare seara iese la alergat (sau baga bicicleta daca e acasa si vremea e naspa), in weekend de regula e calare pe munte ori la noi ori in Bulgaria, alearga anual vreo 10-15 maratoane cel putin (maratoane serioase, nu crosuri de-alea de 2-3 kilometri). Si nu e singurul in domeniu de genul asta pe care sa il cunosc.
3. Legat de aia 3.000 de lire din Anglia, haha. Viseaza.

Poti face treaba in tara, sau afara. Sau si-si, insa esential e sa vezi ce ti se potriveste si sa te axezi pe aia. Si mai e o mare buba cu romanii - toti zic "fac facultatea si dupa aia". La americani multi dintre cei care ajung peste medie sunt din familii nu foarte instarite, si fac intii armata, apoi facultatea. Altfel vezi viata si o altfel de etica a muncii ai cand intii vezi cu adevarat ce e aia greu, in loc sa te tina mama si tata la facultate si sa o arzi cu stil prin cluburi (nu zic ca ai fi genul, dar cam oricine a facut facultatea o sa recunoasca ca in majoritatea timpului mai mult a umblat dupa f*&ut si baute decat cursuri suplimentare/voluntariat).

| Donsavas a răspuns:

Informatica este mai grea in teorie. Termina tu facultatea si dupa ne vei spune care este planul tau! spor la invatat!

| CuriousStuff a răspuns:

Prima mare greseala pe care o faci este ca fugi de munca " nu vreau ca dupa terminarea facultatii de informatica sa fiu mai obosit ca unu care-a muncit toata viata" daca la informatica e greu de medicina ce zici? Munceste, invata de sa-ti sara capacele si doar prin astea doua o sa poti sa-ti indeplinesti si visul cu afacerea si ce mai vrei. Nu stiu cum iti poti imagina ca poti sa faci nu stiu cati bani dar in acelasi timp sa fugi si de munca, facultate sau invatat. Si calculul e complet gresit, din muuulte motive.

E bine sa ai un vis, insa munceste pentru el, doar planurile nu ajuta cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| DanY3L2002 explică:

Intra-adevar, nu ma rup cu munca... Da nu-s nici un d-ala care invata o ***, adica is in clasa a 8 pana acum am luat premiu numai intai si doi, de invatat nu fug ce voiam sa zic prin faza cu informatica, e ca-i foarte mult de invatat si parca vad ca nu fac nimic, si nu fug de munca, da eu nu cred ca voi ati vrea sa munciti toata viata cate 8 ore pe zi pentru 4000 de lei...
Cred ca scopul fiecaruia e ca la un moment dat sa ajunga sa munceasca pentru el nu pentru alti si sa ajunga sa castige in salariu bun, nu 3000 de lei
Adica sunt alti care au 24 de ani si inca n-au loc de munca si eu ca incerc sa fac ceva, probabil am si exagerat, nu-i bine

| suntserios a răspuns (pentru DanY3L2002):

Inca o dovada ca nu ai puncte comune cu realitatea vietii.

informatica o faci cand te pasioneaza domeniu, si daca te pasioneaza domeniul 3 ani de facultate sunt nimic pentru o cariera cu salarii mult mult peste medie in Romania.

si nu, nu fiecare vrea sa munceasca pentru el. nu cred ca realizezi ce inseamna sa ai propria afacere, cate riscuri si cate ore de munca

| CuriousStuff a răspuns (pentru DanY3L2002):

Daca o sa ajungi sa lucrezi 8 ore pe zi pentru 4000 de lei sa te bucuri. Majoritatea fac doar jumate din aia 4000 si muncesc mai multe de 8 ore pe zi. Tu gandeste-te unde vrei sa ajungi si apoi urmeaza pasii pe rand, si nu-ti mai face calcule suprarealiste... Scopul nu e sa muncesti pentru afacerea ta, daca toti am fi cu afacerea noastra cine ar munci pentru noi? Daca toti am avea cate o banca cine ar sta la ghiseu? Cine ar pazi? Cine ar da cu matura? Tot tu? Trebuie sa fie oameni pentru toate domeniile, insa momentan, cum a zis si suntserios nu prea ai puncte comune cu realitate, pentru tine totul e foarte usor si in linie dreapta. O sa vezi tu ca nu e chiar asa, pana atunci invata cat de bine poti si apropo de note, cand eram eu in scoala si liceu aia care aveau premiile 1 2 si 3 erau ori aia cu parinti in functii importante ori aia care stiau sa copieze cel mai bine. Asa ca premiul nu spune nimic si nu o sa-i pese nimanui de ce premii ai luat. Daca vrei sa demonstrezi ca esti serios si muncitor, munceste si lasa-i pe altii sa te laude.

| Ara997 a răspuns (pentru suntserios):

Simt nevoia sa-ti dau un 10 + din toata inima!