| sorinel98 a întrebat:

Eu am 17 ani si vreau sa urmez academia de armata, dar parintii mei zice ca e prea greu si strict! voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa inveti acordurile verbelor din limba romana, ca sa poti trece de testul de limba romana, pentru ca: "parintii zice" nu este admisibil, pentru un viitor ofiter militar.
Cat priveste "academia de armata", corect se spune: "academia militara".

| Viitorulapropiat a răspuns:

Incearca,dar trebuie sa-ti doresti cu adevarat.Nu exista „academia de armata„ ci „Academia fortelor terestre, aeriene si navale„. Meseria este bine platita.

| Andreea87978787 a răspuns:

Zic sa iti faci singur telul in viata. Sa nu iti pese de parerea altora, oricine ar fi: mama/tata/prieten. Atata timp cat vei face ce iti doresti si munca va fi mult mai usoara, nici nu ai simti ca mergi la "servici" atata timp cat o faci din suflet si asta este ceea ce iti doresti.

| AlexiaSandra2003 a răspuns:

Eu zic sa faci asta cand vei fi major...

| 411n a răspuns:

Poti doar sa nu ii asculti si sa faci ce iti place! Este bine sa fii aproape de parinti dar cand spun "aproape" ma refer la faptul ca parintii nu trebuie sa iti fie prieteni(la varsta asta zic) pentru ca ei vor incerca sa te influenteze si nu vei face ceea ce iti place. Nu zic sa nu ii respecti sau chestii de genu'...trebuie sa iti formezi un drum in viata pe care vrei sa il urmezi si care te va face fericit. Incearca sa vorbesti cu ei si vezi ce poti face! Lupta pentru visul tau! Succes

| SpecialOps a răspuns:

Daca ai conditie fizica buna eu zic ca ar trebui sa incerci