| Andrei2072 a întrebat:

eu recent am aflat unde am fost repartizat la liceu, cu media de admitere 6.10 am reusit sa intru la mecanica desi eu voiam sa intru la filo-romana. Unii colegi de ai mei au intrat la filo-ucraineana unde media de admitere a fost in jur de 4, eu nu am dat examenul la ucraineana asa ca nu puteam sa ma inscriu acolo, as putea cumva sa ma transfer la filo-ucraineana totusi? Dau funda! Si de asemenea daca vreau sa ma transfer si nu sunt locuri ce se intampla?

2 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Si vrei sa mergi la filo-ucraineana doar pentru ca ai colegi acolo?
Daca acum ai media 6.10, crezi ca peste 4 ani o sa poti lua bacul? Ca daca termini filologia si nu iei bacul ai mers 4 ani degeaba.
Macar la mecaninca inveti o meserie (destul de banoasa) de pe urma careia poti trai.

| Andrei2072 explică (pentru DeeaMarry):

Noi faceam.si ucraineana la scoala inca din scoala generala pentru ca sunstem dintr-o zona cu minoritate ucraineana, si doar doi colegi de ai mei au dat acolo.