| rdr20z a întrebat:

imi doresc foarte mult o carieră in armata, in Brigada Antitero sau FOS,ma pregatesc foarte intens mental si fizic, stiu ce viata dura e si ce fel de antrenamente sunt dar e o chestie care ma macină, eu nu as vrea niciodată sa am misiuni externe in teatre de operatiuni, dar se poate sa refuzi daca te trimite comandantul acolo? Brigada Antitero are si ea misiuni externe in teatre de operații sau doar fortele speciale ale armatei?

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Lasă filmele cu pac pac. În special FOS activează în teatre. Brigada antitero, care? A jandarmeriei, a SRI?
Tot ce inseamna forte speciale ale armatei activează în teatre, chiar și un SGP se poate trece pe lista, dar din cate am inteles se da șpagă care să mearga, datorita veniturilor. Cauta despre batalionul 341 CT, Rechinii albi - structura de elită, asa in mare sa.to faci o idee cam ce inseamna structurile la care visezi.
Fa sport, invata, ia.ti bacul; vezi cat de bine stai pe psihic, fa o scoala/academie politie/jandarmi, la SRI au propria școlarizare sau universitate, nu mai stiu sigur si vezi ce faci. Exista structura de elită si in poliție- SIAS. Dar cea mai rentabilă structura de intervenții este SAS-ul. Jandarmii au BSIJ, ATT cine stie cate au.
Dacă vrei iti pot lasa Facebook-ul unui cunoscut de al meu, luptător de elită si veteran de război, a făcut parte din 341 Topraisar, Constanța, Rechinii Albi, dar repet: astea nu.s filme americane de acțiune.

| rdr20z explică (pentru BuLaNNNeL):

Crede ma ca stiu ca nu sunt filme, si ma refeream la Brigada Antitero a Sri-ului, dar nici la sas la politie nu ar fi asa rau, si da mi-ar placea sa imi dai Facebook-ul acelui cunoscut al tau. Am fost campion la lupte greco romane, ma pricep cat de cat la Kickboxing si din vara ma voi apuca de krav maga. Fac si antrenamente mintale pentru psihic / trasaturi de personalitate, abilitati etc. Mie mi-ar placea o structura de elita cu antrenamente dure dar sa activez intern.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru rdr20z):

Cel mai rentabil e SAS.ul, un fost coleg de liceu (nici macar nu stiu cum si.a luat bacul), a făcut scoala de subofițeri și după terminarea ei s-a pozat direct în uniformă SAS, din cate stiam eu, ai nevoie o minimă experiență de strada si niste abilități, dar asta a intrat direct, cum? Habar n.am. E înalt si slab, prin liceu îl învățăm să facă flotări laughing, acu posteaza numa filmulețe cu SAS. În fine, pentru SRI găsesti informații pe site-ul lor.
Vezi ca e fix pix ce faci tu acasa; sporturile de contact sunt bune, dar ai nevoie de psihic. Cand iti zboară gloanțele pe la urechi, atunci trebuie sa demonstrezi de ce esti intr-o astfel de structura.
Sa alergi cu echipamente de 48-60kg pe tine, prin păduri; drumuri accidentate; trezit din ora in ora, noaptea si cate si mai cate.
Cristian Papazdrila Papadie e numele lui. Pune.l sa.ti trimita si poze cu talibani ciuruiti de cartusele acum-ului, sa vezi cat sunt de "urâti" laughing sau chiar filmulețe de pe camerele instalate pe ei din timpul vreunui raid, simti si tu gloanțele cum iti trec pe lângă cap rolling on the floor.
Am mai avut un vecin, eram mic cand a fost in prima misiune, s-a retras din armata, iar acum vreo 3 ani cred, m.am intalnit cu el, mi-a spus că e contractor militar, la o firmă privată din Canada. (Contractorii militari sunt adevaratii mercenari), din pacate nu.l gasesc pe Facebook, sper ca e in viata.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Am un prieten care a fost la antiterorism. "Tigrii din Carpați" e unitatea. Acolo antrenamentul e antrenament. Dur de tot. La terminarea stagiului de pregătire au venit Băsescu și Udrea. Ca să vadă cât de duri sunt i-a dat una în gogonele șefului de promoție. Ăla nimic nici o reacție. Atunci le-a zis să se dezbrace și o pune pe Udrea să se miște provocator. Ăia nici o reacție. Băsescu o pune pe Udrea să se dezbrace se uită la amicul ăsta a meu și vede o sculă ridicată. Băse se enervează ia o baionetă și-i taie scula. Apoi îl întreabă "Te doare mă? Hă! Hă! Hă!
Amicul meu răspunde: Nu șefu! Cum așa? Păi nu e a mea! E a celui din spate!