| DorofteiLuptatorul a întrebat:

imi doresc sa ajung Front-End Developer, ce facultate trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Parerea mea : Partea de Front End e destul de usoara in ceea ce priveste conceptele si algoritmica, as zice ca nu e nevoie neaparat de facultate sa fi un Front-End Developer bun.

Majoritatea cer cateva proiecte si experienta in HTML, CSS, JS si cateva framework-uri.

Sunt cateva care cer si facultate ( Bachelor’s degree in computer science, software engineering or another related field ).
Deci asta ar inseamna Facultatea de Informatica de la UTM, UniBuc, Politehnica, etc.

| Kilgrave a răspuns (pentru PainTech):

Sigur ca web development-ul nu este ramura cea mai grea a IT-ului, dar sa zici ca este usor inseamna ca esti Senior in Front-End...Se poate invata fara facultate, cursuri etc doar din tutoriale, mult exercitiu, dar totusi, te ajuta mult o facultate sau un curs...
Pare destul de simplut la inceput, pana ce dai de jS, framework-uri, API-uri etc...asta-i doar parerea mea

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori medicina ori informatica. Eu zic ca a2a.

| DorofteiLuptatorul explică (pentru suntserios):

Stii ce este fornt-end developer?

| Lucian4 a răspuns (pentru DorofteiLuptatorul):

A glumit bai! voiam sa te intreb. Cunosti ce face acea persoana care lucreaza ca developer front end?

| suntserios a răspuns (pentru DorofteiLuptatorul):

De ce nu as sti?

| DorofteiLuptatorul explică (pentru suntserios):

Ca vorbesti tot pe langa, ce medicina iti trebuie la web development

| suntserios a răspuns (pentru DorofteiLuptatorul):

Loool, da chiar deloc nu ai prins sarcasmul nu? Deloc deloc...

| Ineys a răspuns:

Parerea mea, daca vrei sa te apuci de treaba, invata si niste back-end ca nu stii niciodata. In plus daca stii si putin din partea cealalta, ti-e mult mai usor. Nu e asa de speriat partea de back-end.

| DorofteiLuptatorul explică (pentru Ineys):

Multumesc de raspuns @ineys