| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! In orasul meu (Sibiu) vad zilnic masini scumpe precum bmw, audi, mercedes dar masini precum bentley, lamborghini, rolls royce mai rar dar acestia cum au facut să fie mari? Gen sa aibă bani sa isi cumpere asa masini? Oare au fost stresați de mici de părinți ca sa se duca pe un profil anume la liceu/facultate? Chiar nu înțeleg cum unii pot avea asa mare succes.

Puteti sa ma sfatuiti si pe mine va rog la ce facultate sa ma duc? Menționez ca vreau doar in Sibiu. Momentan intru in clasa a 11-a (profesionala) si dupa as vrea sa merg la liceu sa iau BAC-ul si dupa sa ma duc la facultate dar nu stiu ce fel de facultate si pe ce specializare. Daca ați putea sa ma sfatuiti voi in privinta asta.

Mulțumesc frumos

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu toate BMW-urile si mercedesurile sunt scumpe, marea majoriatte sunt gunoie de cateva mii de dolari, pe care aia din straiantate le arunca si ai nostri se duc si le cumpara.

Ce profil ai baiete?
Odata ce esti la profesioanla inseamna ca nu ai fost capabil sa intri la un liceu, asadar nu vei fii capabil nici facultate sa faci, fiindca nu ai terminat liceul.
In acest caz, axeaza-te pe profesia care o vei avea dupa ce termini aceasta profesionala, ia-ti de munca si aduna banut cu banut, ca sa iti faci si tu o casa, o masina si tot ce-ti doresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand gresesti maxim daca tu crezi ca o masina scumpa inseamna ca omul are bani. Nu in Romania. In Romania masina e sacrificiul suprem pentru ati da importanta, nu e statutul social adevarat al omului.

In al doilea rand banii multi multi nu vin dintr-un job de 9-18 dupa o facultate. Banii vin fie din multa multa multa munca si un bussines de succes fie din lucruri ilegale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai fi asa invidios ca mori repede, nervii stresul duc la cancer, asa ca lasa i pe cei care au masini de fițe, tu nu o sa fi niciodata ca ei, deoarece tu vrei sa fi un om cinstit nu hot ca ei, de unde crezi ca au ei bani, multi fură merg la furat in Germania si nu i prinde nimeni asa ca nu ar fi bine sa fi ca ei, nu o sa fie tot timpul fericiti, vine scadenta si pentru ei si vor platii tot raul care l au facut.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești din Sibiu uite un bun exemplu: din meditații! Știi tu bine la cine mă refer!

| Brizbriz a răspuns:

Banii nu se fac la facultate, de la facultate iesi salahor
banii se fac din soarta, daca decide sau nu sa te nasti cu bani sau sa faci bani, iar asta chiar daca termini o facultate care are "afaceri" in nume... tot nu garanteaza DELOC, ca, chiar o sa faci bani gramada

uita-te la Jiji Becali, tipul pare de o prostie crasa, are studii din parti, dar a facut bani in draci

| anonimuIl a răspuns:

În București sunt IT-iști la 40 de ani care câștigă lunar 10.000 EURO NET sau 16.000 EURO NET.

| anonimuIl a răspuns:

Termini liceul la Sibiu și vii în București la facultate de unde ieși IT-ist.

| anonimuIl a răspuns:

Cu firmă proprie și cu 100 de euro pe ORĂ câștigi banii ăștia în IT.

| LaviniuA a răspuns:

Nu cred ca ai vrea sa fii ca aia cu masini scumpe.
In Romania banii grei se fac din afaceri cu statul, intelegeri cu serviciile, fentarea legii, coruptie. Nu se vorbeste despre asta, dar daca stii persoane care investigheaza chestiile astea, afli lucruri nu prea frumoase despre cum ajung unii extrem de bogati in Romania.

Deci n-are nicio treaba cu invatatul, munca, performanta, etc.
Sigur, mai sunt si exceptii de oameni care se imbogatesc prin mijloace oneste, dar astia sunt putini.

| suntserios a răspuns (pentru LaviniuA):

Sunt multe exceptii, multe afaceri corecte si oneste in Romania.
Sa nu exageram ca toti oamenii care au bani sunt hoti.

| Mihai0101 a răspuns:

Copii de bani gata! Afaceri cu statul este la ordinea zilei nu sti cum se face banu?
Ai pe cineva pe la partide guvern si te-ai scos se stie de mult cum se fac banii.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Sunt si cazuri mai rare care sunt de firea lor afaceristi

| anonim_4396 explică (pentru Mihai0101):

Dar daca ar fi sa fii in locul meu si in orasul meu la ce facultate ( din sibiu ) si pe ce profil te-ai duce?

| AlexBombaRusa a răspuns (pentru Mihai0101):

O tampenie ce ai scris tu aici rolling on the floor) cam mentalitatea tipic romaneasca ''i-a dat tacso, a furat, a mintit, a avut noroc'.Bai varule si lui tacso cine i-a dat ma? Nu mai ganditi ca niste oameni mici ma fratioare.Care e diferenta intre tacto si tacso? Tacto i-a cheltuit pe toate prostiile si tacso si-a folosit cerebelul ca de aia il are si a facut bani. Diferenta intre oameni o fac alegerile nu norocul.

| gabriel2004o a răspuns:

Îți dai seama ca mașinile alea sunt în marea majoritate sunt la mana a 3-a și sunt mai ieftine decât un Logan?
Adică după o luna de munca la construcții în occident, îți permiți unu

| AlexBombaRusa a răspuns:

Cand ii vezi pe astia ce comentarii las te doare mintea rolling on the floor).Vin toti rupti in c4r sa gaseasca scuze de ce au aia bani, cele tipice "au furat, au mintit, au avut noroc, le-a dat ma-sa''.In primul rand niciun bogatas n-a facut avere ca s-a dus la un **** de la scoala la care se duc 5 miliarde din 7 de pe planeta asta.In al doilea rand ca sa faci bani cum au facut si aia trebuie sa faci tu ceva...toti oameni de pe planeta asta sunt impinsi de parinti sa mearga la facultate, nu ca sa fie ei bogati, sunt trimisi ca sa stie ca au siguranta si ca nu mor de foame.Pe tine te trimit ai tai la facultate nu ca sa devii bogat, te trimit ca sa fie siguri ca o sa descurci, dar asta e o prostie.Prostia asta o fac toti romani mai ales se duc ca innecati la facultate ca ei chiar cred ca se imbogatesc, nu nu te imbogatesti si iti mai pierzi si timpul aiurea si unii nu fac nici ce le place o fac doar ca, cred ei ca fac bani. Vrei sa faci bani? Scrie imediat pe foaie 5 pasiuni de ale tale si exploateaza-le la maxim, nu te mai gandi ce zice tacto si mama ta ca la 50 de ani tu regreti nu ei. Si iti mai zic eu de ce au aia lamborghini si rolls e foarte simplu uite un exemplu tu ai 5 lei si eu am 5 lei.Tu de 5 lei te duci iti cumperi de mancare si i-ai cheltuit eu in schimb de 5 lei ma duc iau un bax de apa de ala de 4 lei ultima saracie de apa si vand sticla cu 2 lei bucata din 4 lei am facut 12 si cu restul am 13 lei.Deci asta e diferenta intre aia bogati si aia saraci.Aia saraci cauta scuze de ce au alti bani iar aia care sunt saraci si vor cu adevarat sa devina bogati nu baga scuze se gandesc asa bun ala are bani ca i-a dat tacso eu daca sunt smecher il depasesc fara sa ma ajute cineva.

| alex13763636 a răspuns:

Dacă vrei sa ajungi ca aia te duci și-ți faci firma faci facultatea de economie