| qq30xx a întrebat:

In viitor vreau sa devin Penetration Tester/Ethical Hacker si as avea nevoie de ceva sfaturi despre cum sa imi incep cariera.
Tin sa mentionez ca nu am scolarizarea in domeniul IT si intentionez sa fac cursuri de Front End Developer.
Ce cursuri ar trebui sa fac mai specifice pentru a ajunge Penetration Tester/Ethical Hacker?
Ce joburi se gasesc pentru cei fara experienta sau eventual cu ceva cunostinte de la curs, atunci cand o sa il fac?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa începi prin a invata programare si sistene de operare. Odata ce stăpânești lucrurile astea pe urma poti incepe sa te gandesti si la chestii de securitate.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, da front endu nu prea te ajuta. Daca vrei, sfatul meu e sa te bagi pe back end pentru dorinta ta.

Front end e partea ce se ocupa de cum arata site-ul. Ei implementeaza partea grafica, care interactioneaza cel mai mult cu utilizatori. Limbajele de baza aici sunt HTML, CSS, JavaScript.

La back end e alta poveste. Astia practic programeaza motorul care sta in spatele site-ului. Se invata mai multe limbaje, baze de date, programare, limbaje precum PHP, Python, Ruby, java, etc. ( Atentia, HTML, CSS nu sunt limbaje de programare, ci de script ).

| JicaContra a răspuns:

Eu te sfatuiesc SINCER sa te limitezi la Developer... FOARTE SINCER

daca iti doresti sa ajungi hacker dar nu te duce mintea nici macar la atata lucru:
https://www.google.com/search?q=penetration+tester
atunci mai bine te lasi de sportul asta, si hai sa iti spun de ce:

hacker =... de fapt NU ESTE EGAL cu cracker, adica cel care sparge coduri, asta e o confuzie comuna facuta de toti civilii din cauza faptului ca foarte putin este folosit alt termen decat hacker cand e vorba de cracker, deci... ce inseamna de fapt hacker

hacker e cineva care e in stare sa cunoasca asa de bine o situatie (ORICE SITUATIE, NU NEAPARAT IT) incat sa gaseasca o solutie care sa si functioneze fara sa aiba o documentatie/manual pentru acea solutie, ci sa o imagineze el (cauta serialul MacGyver ca sa fie si mai clar)

pe scurt, un hacker e cineva care gandeste "outside the box"
iar tu... nici pe google nu ai fost in stare sa cauti, ai venit aici pentru mura in gura!

| Alverto a răspuns:

Pai frate sincer să îți spun nu prea poți fara o specializare in domeniu