| Monyyyyy a întrebat:

Ma gândesc dacă sa renunț la Politehnica am 4 restante si plus inca una depinde ce fac la programare și nu apuc sa învăț intr-o săptămâna. Faza e ca am învățat chiar f mult dar efectiv uitam când ajungeam la examen.Ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexandruV993 a răspuns:

Depinde cat de mult vrei sa devii ceea ce doresti daca implica politehnica. Trebuie sa-ti pui si intrebarea daca merita ceea ce inveti pentru a ajunge unde doresti, chiar vrei cu adevarat acolo? Poate nu am dreptate, dar am impresia ca nu iti place prea tare unde te afli acum. Si in legatura cu invatatul foarte mult poate fi din cauza decalajului de ritm si planificare a timpului de invatat. Acum ai 2 optiuni: Ori continui cu politehnica si te straduiesti sa o termini ori alegi alta facultate, poate una mai potrivita sau care e mai aproape de ce vrei.

Parerea mea este sa te gandesti bine cat inca esti la facultatea asta. Cantareste situatia si alege la un moment dat una din cele 2 optiuni. Sper sa faci o alegere care te va ajuta, si daca nu, totul se va pune cap la cap, nu e sfarsitul lumii laughing

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

In ce an esti? Locuiesti in Bucuresti sau faci naveta? Tu ai ales facultatea? Te pricepi/ai inclinatie catre altceva?
Daca nu ai capacitate asta e, nu ai. Nu e o rusine si nu e de ras, nu e vocatia ta si poate ai fost fortat/a de parinti. Nu poti sa pui un doctor sa-ti scrie un program si nici un programator sa faca o operatie, dau un exemplu. Ce incerc sa zic este ca poate nu e pentru tine.

Iti place ce inveti? Inveti in scarba? Daca te chinui sa retii ceea ce inveti aspectele astea sunt foarte importante.

Daca esti in anul 1 fugi cat mai repede. Daca deja esti anul 3-4, deja nu mai merita. Tragi cat poti, toceste, tragi cu dintii de 5-ul ala si termina cumva facultatea, e pacat ca ai pierdut atata timp si chiar daca nu ai habar dupa ce termini o facultate in plus nu da rau in CV. Programare se invata si dupa facultate daca nu ai fost in stare. Poate nu ai nimerit profesorii care sa te faca sa intelegi/ sa iti placa materiile respective.

Nu ne-ai dat suficiente detalii, tu stii ce trebuie sa faci.

| Osneros a răspuns (pentru Ineys):

E trist că trebuie să nimerești profesori care să-și facă treaba.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ineys):

E abia in primul an (primul semestru) si are deja 4 restante. Eu nu vad bine situatia. Si eu i-am dat acelasi sfat, dar e alegerea ei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie si sincer sa iti spun imi pare rau ca nu am renuntat in primul an. Daca nu intelegi materiile, nu faci fata sau pur si simplu nu iti place mai bine mergi pe ceva care sa iti placa pentru ca altfel si facultatea si job-ul dupa facultate ti se vor parea un chin. In plus exista riscul sa ramai cu multe restante, sa pierzi un an, sa o lungesti aiurea si sa ajungi sa urasti facultatea si eventual si pe tine. Si greul abia incepe, vor fi examene, proiecte, lucrari practice mult mai grele si daca deja ti se pare greu imi fac griji pentru tine. Eu iti dau un sfat sincer. Ingineria nu e pentru oricine, e mai bine sa iti dai seama de asta la timp.

| ancaval a răspuns:

Mergi la examen cu cât știi, și aia e.

Fă rezumat la cursuri, scoate ideile IMPORTANTE, pe care se pune accent des. NU TOATE detaliile. Greșit. Trebuie DOAR ideile principale.

Încearcă cum am zis, apoi vezi dacă renunți. Dar prima dată, încearcă!