| NuGasescNume98 a întrebat:

Mai am o luna pana la BAC si m-am hotarat sa urmerz cursurile facultaii de Automatica, ramura CTI. As vrea sa devin un programator bun, dar exista o problema... Nu ma pricep foarte bine la engleza... As vrea sa stiu "ce pondere" are engleza in cariera de programator si daca constituie un obstacol atat de mare. Ma gandesc ca pe parcurs o voi invata dar as vrea sa stiu daca chiar ar trebui "sa ma stresez' din cauza ei acum la inceput de drum. Poate unii dintre voi au prieteni in domeniul acesta si ma pot ajuta cu cateva exemple concrete. Astept raspunsuri si multumesc anticipat. No hate please!

Răspuns Câştigător
| Ke4LoN a răspuns:

Necunoasterea limbii engleze poate fi un impediment serios pentru cine vrea sa se apuce de programare, caci, desi pe Internet se gaseste foarte multa documentatie, majoritatea este in limba engleza. In plus, insesi limbajele de programare sunt puternic legate la nivel superficial de limba engleza (putand contine instructiuni in engleza de genul "if" (= "daca") si "while" (= "cat timp")). Totusi, esenta programarii nu este legata de limba engleza. Poti ajunge un bun programator si fara sa cunosti engleza. (Dar, daca tot ai capacitatea intelectuala de a invata sa programezi, de ce nu ti-ai propune sa inveti si engleza (macar la un nivel de incepator)?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, va trebui sa te informezi in engleza, dar o vei invata. Deocamdata, trebuie sa fi bun la matematica. Sa stii ca m-ar mira sa intri la Automatica la buget, e extrem de greu.

| Porcusorul a răspuns:

Cand am ajuns la facultate, credeam ca nu am nicio sansa sa o si termin avand in vedere ca 70-80% din bibliografie era in limba engleza, iar eu de abia stiam sa leg cateva propozitii stalcite. Dar la finalul facultatii deja stiam engleza la un nivel avansat. Citeste mult, cauta cuvintele necunoscute, uita-te la filme cu subtitrari in engleza, eventual daca ai smartphone exerseaza engleza cu aplicatia Duolingo.

Răspuns utilizator avertizat