| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, mi-as dori sa-mi deschid o firma pe numele meu, dar tot la anul mi-as dori sa dau la scoala de subofiteri jandarmi, credeti ca aceasta firma ar fi un impediment pentru inscrierea la aceasta scoala postliceala sau este totul in regula? Intreb, pentru ca din cate stiu un jandarm/politist etc. nu poate detine functii publice, nu poate avea firme s-a.m.d., dar nu stiu daca pana in momentul inscrierii pot avea voie sa detin o firma.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți avea, doar că atunci va trebui să renunți la ea.

| Andrei007007 a răspuns (pentru sadrian46):

Am inteles dar cu cat timp inainte de sustinerea probelor etc? Cu o luna inainte sau se poate si dupa?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei007007):

Poți să închizi ( desființezi) firma sau să o vinzi, cedezi sau să o treci pe numele altei persoane, dta ieșind din ea. Oricare din aceste proceduri nu se fac de pe o zi pe alta, necesită timp. Astfel nu poți să le faci cu viteză. Dacă intenționezi să ai o carieră militară, atunci nu deschizi o firmă în vacanță cu o lună înainte de admiterea acolo. Ori una, ori alta.

| Andrei007007 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, inteleg, cred ca cel mai bine o sa deschid firma pe numele unui membru din familie ca dupa eu sa o administrez dar mi-as mai dori sa stiu daca acel membru poate sa-mi dea "imputernicire" ca eu sa pot semna sau sa reprezint cumva firma in discutiile pe care le voi avea cu clientii in timp ce ma voi ocupa si de admitere la scoala aceasta. Dvs. ce stiti, este posibil?

| dinaprilie a răspuns:

Abia dupa absolvire esti ofiter cu acte. Cred ca poti sa faci ce vrei inainte de asta.