| HaterNenorocit a întrebat:

nu stiu daca e sectiunea corecta dar sper sa gasesc un raspuns. Am terminat liceul anul acesta, tehnologic, am luat bacul dar nu m-am inscris la facultate din cauza ca nu stiam ce sa aleg, nu am vrut sa ma duc degeaba si sa o fac doar sa fie. As vrea sa ma duc la informatica, am o pasiune in acest sens cu toate ca nu prea am nicio legatura, nu am avut nicio tangenta cu limbaje de programare sau chestii de genul. Vreau parerea cuiva care e la info, merita sa ma apuc sa invat pentru admitere si sa o iau pe calea asta? Vreau sa precizez ca nu ma descurc foarte bine la matematica. In ce proportii se face la un profil strict de info? Ma descurc si cu engleza dar sunt inca nedumerit. Astept sfaturi si pareri, mersi anticipat.

2 răspunsuri:
| Vickyy a răspuns:

Bună!
Nu-ți prea recomand facultatea de informatică din cadrul Universității din București, din mai multe motive:
- dotări vechi, condiții vechi
- în cei 3 ani de facultate faci mai mult chestii pe hârtie, dacă vrei să înveți mai mult, trebuie să o faci singur.
- programa este destul de învechită

Dacă vrei ceva pe info, pot să îți recomand Facultatea de Hidrotehnică, specializarea Automatică și Informatică aplicată.
Acolo se intră pe dosar și te ia de la 0 cu orice ai nevoie. Plus că nu se compară condițiile pe care ți le oferă aici, cu ce ți se oferă la Universitatea București.

| F3d0x a răspuns:

E in regula;
La unele facultati se intra pe baza de dosar insa sunt si facultati care dau test din limbajul C++ sau matematica.
Ti-as recomanda sa inveti si tu un limbaj de programare deoarece nu stiu cate ore de informatica faceti la clasele de tehnologic.
O aplicatie buna de invatat programare pe telefon este sololearn.
Bafta!