| Ştefan33846 a întrebat:

Pentru a deveni profesor de limba engleză ce liceu trebuie urmat? Preferabil numele liceelor să fie din Prahova sau Braşov.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a deveni profesor de limba engleza, trebuie sa faci o FACULTATE de limbi straine, dupa ce termini liceul si iei bacalaureatul, bineinteles.
Doar cu liceul, nu poti sa fii profesor de engleza.

| Ştefan33846 explică (pentru Violleta2022):

Da,stiu ca e nevoie si de o facultate, dar ce liceu? Liceu cu profil pedagogic? Merge si unul fara profil pedagogic si doar cu uman intensiv engleza?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu conteaza liceul, conteaza facultatea care trebuie sa fie ceva litere, sau limbi straine.

| DavidoffUser a răspuns:

Ca sa devii un profesor bun de limba straina, trebuie sa stapanesti perfect gramatica limbii materne.
De altfel, liceul nu conteaza pentru ca oricum vei face pregatire la ambele gramatici, pentru a-ti fi mai usor testul de la admiterea la facultatea de litere si pentru a intelege dificultatile ambelor limbi.