| RecKinul a întrebat:

Salut TPU. Pentru a mã angaja ca profesor ce fel de cursuri trebuie sã urmez? Se poate și la fãrã frecvenţã pentru cei care au serviciu? Eu am liceul și facultatea de contabilitate. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa urmezi un modul pedagogic. Fara acesta nu poti fi decat profesor suplinitor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca scrii "Salut TPU" in loc de "Salut, TPU!" si "fregvenţã" in loc de "frecvenţã" eu zic sa lasi copii in pace!

| RecKinul explică (pentru Salontanul):

Te bagi în seamã aiurea. Eu nu am zis în mod explicit cã vreau sã mã fac profesor de limba română sau gramatica. Eu cred cã tu dai răspunsuri aici pe TPU doar așa din lipsă de ocupație sau doar ca sã faci pe deșteptul. Eu nu cred cã tu care te crezi așa deștept la gramaticã ești la fel de bun precum unul care se pricepe bine la medicina, matematica sau fizicã. Și nici viceversa.

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Te bagi in seama aiurea cu invatamantul. Daca elevii vor vedea ca profesorul este agramat vor zice: pai si noi de ce sa invatam? Se poate si asa. Nu conteaza ca predai fizica atomica.

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Apropo! Am sa-ti dau unul din raspunsurile tale: "Apucãte de agriculturã şi du-te la prãşit!" Am schimbat doar punctul de la urma pentru ca la propozitiile imperative se pune semnul exclamarii.

| RecKinul explică (pentru Salontanul):

Eu aici nu am cerut sfaturi de limba română sau gramatica ca sã te bagi tu aiurea în seamã. Te bagi în seamã aiurea. La ce activitate ai tu aici pe TPU eu cred cã ești o persoana lipsitã de ocupație care are timp sã stea toate ziua pe net. Eu nu am pus o întrebare aici ca sã fiu judecat și corect de unul ca tine. Pe mine mã judeca societatea și mã corectez învățând din greșeli.

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Iar spui prostii. Te contrazici in text. Societatea suntem noi toti si eu sunt unul din cei care te-am contrazis pentru ca nu-mi place cand vad oameni care au trecut prin scoala ca gasca prin apa. Deci, fiind parte a societatii te-am judecat. Mai mult, nici nu-ti place sa inveti din greseli. In loc sa-mi multumesti pentru sfat tu sari la gatul meu. de aici se vede cat de duali sunt majoritatea romanilor. Mai ai si si o obsesie cu expresia "a te baga in seama". O repeti intr-una. Cred ca ai auzit-o si ti-a placut, si ti-a ramas pe creier! Vai si amar!

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Apropo! Iar ai scris gresit. Ai scris "corect" in loc de "corectat". Poate ca ai si tu dreptate: te-am judecat "corect".

| RecKinul explică (pentru Salontanul):

Puteai sã te abții sã mã corectezi. Toți facem greșeli din neștiință, ignoranţã sau neatenție. Eu am văzut odată și un ministru al învățământului care făcea greșeli de exprimare. Chiar pentru niște greșeli mici de scriere sã zici cã am trecut prin școală ca gâsca prin apã nu mi se pare corect. Școala nu înseamnă doar gramatica iar eu am fost atras mai mult de științele exacte. Î-mi cer scuze cã am intrat într-o polemicã fãrã nici un folos.

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Una din regulile TPU spune ca trebuie sa scrii corect. Se mai intampla sa gresesti dar cand sunt prea dese greselile este dovada de nestiinta. Dovada? Si acum ai scris "Î-mi" in loc de "îmi". Cine nu-si cunoaste limba este vai si amar! Ar fi interesant sa citesti ce a spus Karl Marx despre asta! Si, da! Ai dreptate: la conducerea tarii, in ultimii 75 de ani au ajuns numai otrepe si agramati. Fa comparatie intre perioada antebelica si cea postbelica! Sunt inregistrari audio cu marii oameni politici ai tarii si vei sesiza diferenta. Doar ca aceia avea respect pentru sine si de aia respectau si limba. Asa este! A fost o polemica fara folos. Ai spus ca inveti din greseli dar nu se lipeste nimic de tine. Era simplu sa-ti ceri scuze pentru greseala si terminam acolo, dar asa ai fost invatat sa nu recunosti cand n-ai dreptate.

| RecKinul explică (pentru Salontanul):

Îmi cer scuze pentru greșeala cã am întrat în aceastã polemicã inutilã sau utilã cu tine. Dar totuși puteai sã fii și tu un pic mai diplomat și să-mi faci observație printr-un mesaj privat nu sã mã faci de râs în public pe TPU. Recunoaște cã gestul tău a fost un pic cam răutăcios. Chiar am sã mã informez despre regulile gramaticale fiindcă după 25 de ani de când am învățat gramatica și interacţionând cu tot felul de agramați ( precum ce de Facebook) s-ar putea sã-mi fi însușit niște concepte greșite.

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Asa este! Barbatii de astazi sunt mai sensibili. Sa nu cumva sa le faci o observatie ca plang si, pentru ei, intotdeauna altul este vinovat.

| RecKinul explică:

Ce răspuns de om civilizat ai putut sa dai. Va credeți deștepți dar dați niște răspunsuri primitive.

| Anonimu7041 a răspuns:

Pentru a deveni profesor de o anumita materie ai nevoie de o specializare (spre ex matematica pentru prof de mate, informatica pentru info, etc) si cursurile de psihopedagogice (cele optionale din cadrul facultatii)
Atentie, nu poti deveni profesor la orice materie, ai nevoie de anumite specializari in functie de fiecare materie.
Nu stiu exact cum poti face cursurile de psihopedagogie daca nu le-ai facut la timp, in facultate.