| ppanzew8 a întrebat:

Salut, TPU. Pentru viitor, îmi propun să dau la subofițeri la Cluj. Dacă sunteți experimentați sau cunoașteți cazuri apropiate, aș aprecia un feedback despre genul acesta de experiență de la cineva care a trecut deja prin asta. Eu nu m-am familiarizat cu metoda de înscriere, trebuie să aplic în clasa XII când sunt testările prin primăvară? Precizez că anul viitor voi fi în anul terminal de liceu.

3 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

La subofiteri... Ce fel de subofiteri?

| ppanzew8 explică (pentru Feri5):

Specializarea agent de poliție

| Feri5 a răspuns:

La specializarea agent de politie, din cadrul scolii de politie "Vasile Lascar" Campina trebuie sa dai proba medicala, psihologica si sportiva. Aceste probe sunt eliminatorii si se dau primele inainte de sustinerea probelor scrise. Daca nu treci examenul medical, atunci esti respins si mergi acasa, dar daca treci, mergi si-l dai pe cel psihologic. Apoi daca ai trecut si proba sportiva, care este foarte grea, dai probele scrise la romana, istorie si o limba straina. Dosarele de inscriere nu stiu cand se depun, dar ar trebui sa suni la secretariatul lor si sa-i intrebi. Cel mai probabil ele se depun prin ianuarie-februarie, cam asa. Scoala dureaza un an. Va trebui sa promovezi bacalaureatul si sa fii apt medical si psihologic. Pentru orice eventualitate, poti verifica daca boala pe care o ai (in caz ca ai vreo boala) este scris in baremul medical de la academia de politie care este acelasi cu cel al scolii de politie.