| GheorgheGino a întrebat:

pot ajunge chelner daca nu prea stiu matematica si fac un curs de calificare? Cum procedez la nota de plata, pot folosi un calculator de buzunar sau nu ma lasa sefu?

Răspuns Câştigător
| RedHairCarrot a răspuns:

Nu trebuie sa calculezi tu. Terasele, restaurantele si cafenele au un soft, de obicei pe un monitor cu touchscreen, unde sunt afisate atat produsele comandate de fiecare masa, cat si nota finala. Trebuie doar sa selectezi si sa incasezi banii.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O adunare colea, cred că știi și tu să faci!

| Yuoia a răspuns:

Daca nimeresti la o terasa cu tehnologia descrisa mai sus, e usor. Iti face totalul si scoate chitanta.
Dar daca nimeresti la o terasa obscura, rogi seful sa te lase sa folosesti un calculator de buzunar. Ii explici ca nu vrei sa gresesti, sa nu-i faci lipsuri in gestiune sau ca sa nu faca clientii reclamatii.