| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! Pot ajunge un programator foarte bun intr-o companie mare si daca nu sunt olimpic?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da desigur. Sunt multe aspecte legate de programare care nu necesita expertiza. Adica munca mai grea si mai plictisitoare, crearea de scripturi. Sau poti sa fii la google ca tester.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Firmele de programare nu cauta olimpici sa stii.

| Frank51 a răspuns:

Exista tot felul de posturi pe diferite etape, cel mai repede poti incepe pe un post de junori(spre exemplu c++ junior programmer), dupa care avansezi, dar conteaza si ce capacitate de invatare si ce motivatie ai. De regula nu este nevoie de multa experienta pentru un post junior, doar intelegere fundamentala a limbajului, si ceva proiecte realizate de tine. Teoretic nu ar fi nevoie nici macar de vreo diploma dar asta depinde de companie.

Ca sa ajungi sa fi foarte bun iti trebuie ceva ani de experienta si sansele cresc sa fi acceptat la o companie mai mare happy

| darrio2007 a răspuns:

Poti, daca esti bun.

| johnnny123 a răspuns:

In marile companii lucreaza sute de mii de programatori. Crezi ca exista atatia "olimpici" pe pamant?

A fi olimpic reprezinta un avantaj, dar cu siguranta nu este singurul mod de a fi angajat de o mare companie.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai fi olimpic - adică deja un bun programator -ai avea șanse muuuult mai mari să ajungi la compania mare de care spui.

| Zuzu1991 a răspuns:

Olimpic la ce? geografie?!?
si sa nu cumva sa spui matematica, ca iti spun un DA mare de nu te vezi, pentru ca bati campii
programarea are FOARTE VAGI legaturi cu matematica, si poti sa fii matematician de exceptie si bata la programare, si invers bata la matematica dar programator foarte bun

| Legion7X a răspuns (pentru Zuzu1991):

Logica este ca cea folosită în matematică.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Legion7X):

Daaaaaa, cele 3-4 CONDITII (NU operatii) logice care se folosesc pe ici si pe colo sunt o definitie clara ca INTREAGA matematica e folosita in informatica, cum sa nu
am mai scris odata, e ca si cum ai spune ca ai nevoie de un ocean pentru cateva picaturi de apa

de ce nu aburesti tu pe altii? cu mine nu tine