| Anonim46367e7 a întrebat:

Pot intra in liceul militar daca sunt un elev mediu la invatatura dar foarte bun pe plan sportiv si psihologic?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are nici o legatură media de la scolaritate. Candidatul trebuie să fie absolvenţi ai învăţământului secundar inferior - ciclul gimnazial şi să fi promovat
evaluarea/testele naţionale, iar în cazul în care este elev în ultimul an, să facă dovada promovării
evaluării/testelor naţionale până la data concursului de admitere.
Trebuie sa ai minim media 9 la purtare in anul absolvit.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu iei examenul mate-română cu notă maaaaare, stai acasă cu psihologia ta strălucită cu tot așa că știi ce ai de făcut

| Ionut123987 a răspuns:

Prin proba psihologica vor sa afle cum ești. Dacă ai probleme sau dacă minți sau daca ești sigur pe tine. Într-un timp foarte scurt o sa ai multe întrebări, una repetând-se de mai multe ori sub mai multe forme ca să vadă dacă dai același răspuns, întrebări normale, întrebări capcana.
Și în legătură cu învățătura medie, depinde cât iei la probele practice și la examen. O sa se facă o medie și dacă o sa prinzi loc o sa intri, dacă nu, atunci nu o sa intri. Dacă vrei sa mergi acolo și crezi ca nu reușești poți măcar sa încerci, ca n-o sa pățești nimic.

| Ionut123987 a răspuns:

Și dacă te referi la 6-8 când spui,, mediu la învățătură '' o sa te poți salva cu nota de la probe și de la examen dacă tragi puțin de tine.