| Zzzargo a întrebat:

Salut, TPU. Puteți să-mi explicați, vă rog, ce presupune meseria de programist(IT)? Cât mai detaliat, vă rog, și este aceasta profesie una cu care te poți ocupa până la pensie, sau măcar aproape?

Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

IT-ul are multe ramuri, nu totul se rezuma la programarea pe calculatoare, poti de exemplu sa fii un tester al unor prototipuri de autovehicule care urmeaza sa intre pe piata, sunt mult mai multe exemple. Daca ajungi sa lucrezi pe un astfel de domeniu, fii convins ca poti lucra pana ajungi la pensie, iar salariul este foarte ridicat, raportandu-ne la salariile medii din Romania. Vei sta foarte bine pe partea financiara daca vei ajunge sa lucrezi intr-un astfel de domeniu, insa este foarte greu sa ajungi aici. Se intra cu medii foarte mari si trebuie sa urmezi un profil real precum Matematica - Informatica.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui "programator", ca programist nu exista in limba romana.
Pai, trebuie sa cunosti bine computerul, cu componentele lui si sistemele lui de operare, ca sa intelegi cum functioneaza. Sa stii programe de operare, sa stii multa matematica ca sa fii in stare sa scrii formule matematice si sa le aplici, ca asa se face programarea pentru computere, scriind coduri si formule matematice.
Bineinteles ca se poat face programare si pentru industria electronica, automatizari, toate necesitand matematica, fizica, electronica, samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu sa existe meseria de programist. Exista cea de programator poate. Ce sa faci, stai toata ziua in fata monitorului si scrii cod din care reis aplicatii. Desktop, server side, web, mobile, jocuri... Depinde ce vrei sa faci.

| Bizon95 a răspuns:

Sa stii sa progamistezi?
sau sa programezi, nu sunt sigur