| elgoog a întrebat:

Salut TPU,sincer nu ma asteptam sa scriu aici vreo intrebare de obicei ajutam pe altii.dar am nevoie de un "sfat" eu sunt in franta din toamna iar eu nu vorbesc franceza doar engleza, in prima zi de scoala eram speriat pentru ca ma gandeam ca nu o sa imi fac prieteni si etc.dar mi-am facut usor foarte multi prieteni..eu vorbind in engleza cu ei big grin totusi parintii mei aici in mauguio unde stau nu prea mai au un lucru asa bun asa ca probabil o sa plecam in nice (unde e frumos) dar mi-e teama ca din nou o sa trec prin acea stare de "prima zi"..si mi-e teama ca nu imi voi face prieteni..am 15 ani si stiu ca ar trebuie sa ma comport mai matur dar mna.mi-e greu..si sa fie clar parintii mei sunt de treaba au zis ca ma inteleg.dar fac asta pentru un viitor mai bun..si eu ii inteleg.dar dupa cum am zis mi-e cam greu daca m-ati putea ajuta.voi ce ati face sau ceva big grin? ps.Scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Am fost in locul tau. La 15 ani ai mei au mers in Franta si m-au luat si pe mine, ca sa nu avem familia despartita.
Prima zi de scoala a fost un cosmar - inca imi amintesc cum am intrat in clasa, si toti elevii erau deja la locul lor, si se uitau toti la mine! Dupa un timp te obisnuiesti. Prima zi e rea, pe urma e ok, nu?
Si cu franceza, si eu am vorbit in engleza cu ei un timp, dar incearca sa reduci engleza cat de repede pentru ca trebuie sa avansezi cu franceza! Vorbesti engleza intr-una si neglijezi franceza, si aia nu e bine! In rest, ce sa zic, nu trebuie sa te scuzi, stiu ca nu e usor.

T'inquiète pas! ça va aller!