| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva ce meserie este banoasa si nu necesita decat minim liceul si care ar fi acelea gen meserii care nu necesita bac.Eu am terminat liceul si nu mi-am luat bacul si in prezent muncesc necalificat ma gandeam pe viitor sa invat o meserie ceva am mai auzit de postliceala dar nu stiu daca iti trebuie bac obligatoriu sau nu in orice caz trebuie sa ma gandesc la o meserie ceva mai banoasa si nu stiu.Multumesc anticipat pentru sfaturi!

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti castiga foarte bine daca esti bun in meseria pe care o faci. Sunt multe meserii in care nu ai nevoie de studii, ci de multa multa munca si talent pentru a ajunge foarte bun. De exemplu, poti fi bucatar de lux, sau tamplar de mobila. In ambele meserii, daca esti exceptional de bun, castigi mult. Tu ai deja o varsta la care stii deja la ce te pricepi cel mai bine, care este talentul tau pe care l-ai dezvoltat in timp. In acel domeniu trebuie sa mergi, in cel in care stii ca poti excela

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Electrician, mecanic auto, mecanic utilaje, sofer tractor/utilaje.

| Cosmin86 a răspuns:

Si ti se pare mult 2000 de lire pe luna? In Londra chiria e 1000 de lire, ca fapt divers.

| minrest a răspuns:

Toate meseriile de sluga: frizer, ospatar, maseur, instalator sanitar si electric, sofer taxi.

| raMLesS a răspuns (pentru minrest):

"Toate meseriile de sluga"... si nu inteleg de ce ai inclus frizerii si instalatorii.
Aveti o mentalitate de roman incredibil de prost.
Tu unde muncesti ma "fizicianule"? La propria ta centrala nucleara, sau cum?

| minrest a răspuns (pentru raMLesS):

Daca in loc sa inveti, ai preferat sa servesti si iei un bacsis, nu trebuie sa fii complexat. De asta iei bacsisul, fiindca slugaresti. Do ut des. Cine crezi ca m-ar tunde, daca frizerul meu ar prefera sa stea pe ajutor social? Altcineva. Simplu. Caci multi oameni nu invata.

| minrest a răspuns (pentru raMLesS):

Fantastic, ai ajuns sa crezi ca toti oamenii se plimba, maseaza, hranesc si tund unul pe altul! Asta este singura explicatie pentru care ai intreba pe cine slujesc eu -caci doar nu am, nu-i asa, centrala nucleara. Uite, sa iti explic de ce nu se poate; este nevoie de un influx de bani; nu am avea bani sa ne dam bacsis reciproc. Asa ca exista multe profesii, cele care dau satisfactii necesita studii.

| raMLesS a răspuns (pentru minrest):

"Daca in loc sa inveti, ai preferat sa servesti si iei un bacsis" Hahahaha... sunt la facultate.
Mai munceam vara si-mi faceam singur banii cu care-mi cumparam lucruri.
Si cel mai enervant era atunci cand dadeam de un trist d-ala frustrat si suparat pe viata care ma trata si vorbea cu mine pe un ton superior, de parca el era cine stie ce bogat sau om renumit.
Am avut odata chiar si un conflict cu cineva din cauza asta.
Auzi si tu "De asta iei bacsisul, fiindca slugaresti".
Eu ca ospatar, duceam mancarea din punctul A, in punctul B, nu slugaream pe nimeni, nu pupam in c*r pe nimeni si nu primeam ordine de la nici un client, imi faceam doar meseria, daca voia sa-mi lase bacsis cu atat mai bine.
Deci daca faci ce-ti spune cineva inseamna ca esti sluga? Spune-i asta unui vanzator sau unui programator happy
Stai linistit ca sunt zeci de mii de someri cu bacul luat sau cu facultate si nu au facut nimic.

| minrest a răspuns (pentru raMLesS):

Tu inveti carte, ca sa iti atingi potentialul si ca sa contribui cu ceva la civilizatie, si le spui celor care merg la minima rezistenta si cauta solutii usoare ca e foarte bine sa serveasca pe pe altii pentru trei lulele; in felul asta ii fixezi in pozitia lor inferioara. Urat. Da, tu ai foast ospatar in vacanta, daca chiar credeai ce spui ramaneai ospatar. Fara carte pot sa fii doar muncitor industrial, sa castigi minimum si sa fi condus de un maistru sau supraveghetor, sau sa slugaresti pe altii ca sa iei si un bacsis. Ce faci, imi pui cuvinte in gura? Nu am spus ca daca faci ce spune altul slugaresti; ce epistemologie de toata jena faci la scoala?

| minrest a răspuns (pentru raMLesS):

Lasa-i sa invete si pe cei care se prind mai greu cum merge treaba; au si ei un potential care poate fi atins, sigur ar ajunge sa faca ceva ce le-ar place. De ce le spui ca sunt OK, de mila? Nu le faci un bine, sa stii.

| Holiday a răspuns:

Decat sa piezi timpul cu postliceala mai bine ia-ti bacalaureatul, ia-ti permis auto si incearca sa te angajezi in vanzari (distributie). Eventual un an, doi ca sofer distribuitor si apoi eventual avanseaza ca agent vanzari. In general e viata frumoasa, salariul decent, si cererea de personal e destul de mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Youtuber si memer.
In ambele trebuie sa bagi la munca pana sa castigi ceva... Dar nu ai nevoie de liceu.

| SantalPorcocale a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca meseriile alea pentru tine inseamna banoase eu' ma duc sa dau la teologic si ma fac popa.

| anonim_4396 explică (pentru SantalPorcocale):

HeHe PewDiePie si cei $15000 ai lui lunar rolling on the floor)
Se vede ca n-ai nici bac si nici creier.

| SantalPorcocale a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, daca nu esti din Romania, poti sa scoti atata.
Eu ma refeream strict pentru tara asta.
Cam trist in privinta ta sa fi asa inchis la cap incat sa judeci un om fara sa stii o unghie despre el lol.

| deadhoe a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca ai sub 10 ani, handicapatule. PewDiePie are cel mai mare numar de abonati si primeste multe vizionari, de-aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Meserie banoasa fara bac nu gasesti, imi pare rau

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Mananci rahat!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

NoTurbina, sarmanul, crede ca daca iei ceva ca electrician sau mecanic ai meserie banoasa! Nu te temi de foame si platesti rata la casa, asta e adevarat. Bine macar ca e multumit cu soarta lui.

| Doja a răspuns:

Zidar, constructii, instalatii

| PaulStudio a răspuns:

Frizer, ospatar, spalator auto, pe scurt sclav

| raMLesS a răspuns (pentru PaulStudio):

Nu inteleg de ce ai inclus si frizerul la categoria de "sclav".
Daca nu erau sclavii aia, ramaneai cu masina jegoasa pentru ca nu esti in stare s-o speli si singur, trebuia sa-ti cari singur mancarea, si trebuia sa te tunzi singur, lucru de care nu cred ca esti capabil.
Dar na, asta e mentalitatea romanului, dupa se plange ca il fura PSD-ul.

| F3d0x a răspuns:

In Anglia, un electrician poate castiga pana la 2000 de lire pe luna, depinde de nivelul tau de experienta, insa important este, chiar daca nu vrei sa urmezi o facultate tot trebuie sa ai diploma de bacalaureat.incearca sa iei minim 6, angajatorii trebuie sa vada ca ai un anume nivel de cunostiinta teoretica nu numai practica.
Daca nu ai terminat un liceu pe profil tehnic, iti recomand sa iei niste cursuri de electrician.Trebuie sa stii neaparat macar o limba straina, nu chiar la perfectie. Sper ca te-am ajutat.