| Adi1221 a întrebat:

Sunt clasa a 10 a si as vrea sa aflu din ce materii se da admiterea la facultatea de automatica si calculatoare din Bucuresti. Intelesesem ca o sa se bage la alegere dintre info si fizica. Este adevarat?

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ma indoiesc de mi se indoie ca scot fizica
partea de automatica e fizica la greu (mecanica avansata, tensiuni in bare de sustinere, si alte... cioace) chiar se fac materii bazate pe fizica in anul 1 cu toate ca abia in anul 3 te specializezi in automatica sau calculatoare si daca alegi calculatoare, ai facut o tona de fizica degeaba

insa, ar trebui sa nu iti faci griji, sunt sigur ca peste 2 ani mai fac astia alte doua experimente cu educatia si cine stie ce materii mai vor pentru admitere big grin

| MagicOneT a răspuns:

Este adevarat. De la anul o sa poti opta la a doua proba intre fizica si informatica, matematica ramanand obligatorie ca prima proba.

Are putin sens, din punctul meu de vedere, faci categoric mai multa informatica in anii de facultate decat fizica.