| zdrontronc a întrebat:

Salut TPU. Sunt clasa a 11-a in curand termin si sunt pe profilul de matematica-informatica (info intensiv). Ideea e ca pana de curand voiam medicina dar vazand cat de mult e de invatat nu mai sunt asa de sigur. Pe langa toate astea eu sunt o fire mai distractiva asa si nu prea mi-ar placea ca 10 ani in facultate sa stau prea mult sa invat si sa nu am timp pentru chefuri. Tocmai de aia ma gandeam sa ma fac pompier, cred ca e ceva pe placul meu doar ca nu prea stiu ce imi trebuie ca sa intru si cum functioneaza gradele sau ma rog meseria. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog?big grin

2 răspunsuri:
| Nouvel a răspuns:

Cam mare diferenta de la medicina la pompier. Esti sigur ca asta vrei? Gandeste-te la meserie, nu la cat ai de invatat la scoala.

| zdrontronc explică (pentru Nouvel):

Ideea e ca medicina nu prea ma pasiona, era doar foarte multa presiune de la rude sa ma fac medic si doar salariul ma atragea. acum, m-am gandit ca e cam mult 10 ani sa fac facultatea si nici nu sunt genul de persoana sa toceasca foarte mult. In schimb la pompieri se da matematica (si fizica la academie) si cred ca m-as descurca cu matematica, cu fizica ar trebui sa recuperez dar cred ca pot sa o fac.