| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

sunt clasa a 8-a si vreau sa ma duc la Liceul Dacia Pitesti si am niste intrebari si daca imi puteti raspunde sunt dispus sa ascult. 1) Este bun liceul Dacia pentru o profesie de mecanic? 2) Care profil este mai bun: mecanica sau electro-mecanica? 3) Cu ce se ocupa un mecanic si ce se ocupa un electro-mecanic? 4)Care profil ma axeaza mai mult pe masinile normale? 5)Dupa ce termin liceul pot urma o facultate? Ce facultate? Ce mi-ar oferi? 6) (Si ultima intrebare) daca e sa nu fac facultate sau sa am facultate mai trebuie sa ma duc ucenic la cineva sa ma invete? Multumesc ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| xyz12309 a răspuns:

1. Eu fiind Pitestean la baza, cred ca da, e cel mai potrivit pentru profesia de mecanic...

2.Cred ca electromecanic, imbina atat elemente de mecanica la masina cat si cele de parte electrica...

3. Presupun ca unul se ocupa doar de partea mecanica, in timp ce celalalt are cunostinte atat de mecanica cat si de electrica...

4. Electromecanic

5. Da, cu conditia sa iei bacul, la noi la Universitatea din Pitesti e ceva profil gen Ingineria Autovehiculelor Rutiere, sau si la Politehnica din Bucuresti e ceva profil de genul, iti recomand Politehica, dar este mai dificila...ca si chestii de oferit, pot sa iti spun ca sunt o continuare a ceea ce faci in liceu, dar multa fizica si chestii practice...

6. Indiferent daca faci sau nu facultate, trebuie sa stai pe langa cineva care sa-ti arate si practic, teoria e una, practica e alta, iti recomand sa faci si o facultate...